ARP ma już propozycje zmian w hutniczej ustawie

Katarzyna Jaźwińska
10-12-2001, 00:00

Jutro ARP przedstawi resortowi gospodarki projekt zmian ustawy hutniczej. Nowelizację dziś ma oprotestować HTS. Nadal więc nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób powstanie PHS.

Agencja Rozwoju Przemysłu, która ma wesprzeć finansową restrukturyzację hutnictwa, chce zmian ustawy dotyczącej uzdrowienia sektora. Propozycje zamierza przedstawić Ministerstwu Gospodarki.

— Konsultacje w tej sprawie zaplanowaliśmy na wtorek. Utworzenie Polskich Hut Stali i prowadzenie restrukturyzacji opartych na obowiązującej ustawie może trwać bardzo długo. Proces uzdrowienia trzeba przecież przeprowadzić do końca 2002 roku — mówi Arkadiusz Krężel, prezes ARP.

— Nowelizowanie może odwlec proces nawet do maja 2002 r. Dlatego też dzisiaj zamierzam resortowi gospodarki przedstawić zastrzeżenia do proponowanych zmian — kontrargumentuje Edward Nowak, wiceprezes ds. strategii i rozwoju w Hucie Sendzimira.

Takich obaw nie ma ARP. W tym tygodniu może zostać powołany PHS, na którego czele ma stanąć Mirosław Bryska, doradca Arkadiusza Krężla.

— O powstaniu podmiotu decyduje Rada Ministrów, a nadzór ma sprawować minister gospodarki, a nie agencja, której najważniejszym zadaniem jest emisja obligacji dla PHS — mówi Edward Nowak.

Właśnie emitowanie przez agencję obligacji na spłatę stalowych długów (wartości 350 mln zł) budzi najwięcej kontrowersji. Arkadiusz Krężel uważa, że konieczna jest zmiana ustawy tak, by środki z emisji można było przeznaczyć na spłatę długów konkretnych hut, a nie PHS. Konieczność tych zmian, jego zdaniem, wymuszają trudności z wniesieniem do PHS majątku HK i HTS (chodzi głównie o zajęte hipoteki), a właśnie te dwa zakłady potrzebują szybkiego wsparcia ARP.

Edward Nowak zapewnia z kolei, że łatwiej i szybciej byłoby włączyć ich majątek do PHS, negocjując z wierzycielami odblokowanie hipotek.

O restrukturyzacji hutnictwa nie chce mówić zarząd Huty Katowice ani Jerzy Podsiadło, szef obu hut.

Trudno spekulować, którą opcję wybierze resort gospodarki. Andrzej Szarawarski, wiceminister resortu, w rozmowie z „PB” mówił, że do PHS najpierw trzeba włączyć huty Florian, Cedler i Częstochowa, a HK i HTS dopiero po redukcji długów i odblokowaniu hipotek. Dlatego można przypuszczać, że przychyla się do koncepcji ARP. Zapewnił jednocześnie, że trzeba realizować program i ustawę o restrukturyzacji hutnictwa. A ich autorem jest... Edward Nowak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / ARP ma już propozycje zmian w hutniczej ustawie