ARP otworzyła drugie Centrum Obsługi Przedsiębiorców

  • Materiał partnera
opublikowano: 28-04-2019, 22:00

Przy ul. Lompy 14 w Katowicach działa Centrum Obsługi Przedsiębiorców. To już druga placówka wspierająca w rozwoju małe i średnie przedsiębiorstwa uruchomiona przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA. Tylko w tym roku ARP przeznaczy na ten cel 200 mln zł.

— Cieszymy się, że to drugie COP agencja otworzyła na Śląsku. Śląsk ma strategiczne znaczenie dla gospodarki polskiej. Jest tu prawie 500 tys. przedsiębiorstw, prawie 350 tys. działalności gospodarczych. Ten potencjał jest bardzo wysoki — powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Centrum Obsługi Przedsiębiorców otworzyli (na zdjęciu od lewej):
Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP, Konrad
Trzonkowski, dyrektor zarządzający ARP
Zobacz więcej

WIELKIE OTWARCIE:

Centrum Obsługi Przedsiębiorców otworzyli (na zdjęciu od lewej): Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, Paweł Kolczyński, wiceprezes ARP, Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający ARP Fot. ARC

Drugie po wrocławskim Centrum Obsługi Przedsiębiorców (COP) otwarto 26 kwietnia 2019 r.

— Agencję Rozwoju Przemysłu utożsamiano dotychczas z tradycyjnym przemysłem, restrukturyzacjami w trudnych branżach i pomocą dużym przedsiębiorcom. Zmiany w gospodarce i rozwój małych i średnich przedsiębiorstw skłoniły nas do przeglądu naszej strategii. Dlatego bardziej otwieramy się na sektor MŚP. Przygotowaliśmy specjalną ofertę pożyczkową, z którą przedsiębiorcy mogą się zapoznać w naszych Centrach Obsługi Przedsiębiorców. Pierwsze Centrum otworzyliśmy pod koniec marca we Wrocławiu. Teraz przyszedł czas na Katowice. Do zadania podchodzimy ambitnie, bo w tym roku planujemy utworzenie co najmniej pięciu COP-ów. Reguła jest jedna — ułatwiamy dostęp do kapitału tam, gdzie przedsiębiorcy tego potrzebują — mówił podczas otwarcia COP w Katowicach Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

Finansowanie...

W Centrach Obsługi Przedsiębiorców można zapoznać się z ofertą pożyczkową dla MŚP, ofertą leasingową oraz możliwościami eksportu towarów danej firmy.

ARP przygotowała program dla małych i średnich przedsiębiorców. Są to pożyczki inwestycyjne, obrotowe, na sfinansowanie kontraktów oraz pożyczki, które umożliwią przedsiębiorcom zapewnienie płynności w związku z dobrowolnym poddaniem się procedurze split payment (podzielonej płatności). Możliwe też jest skorzystanie z pożyczek restrukturyzacyjnych. ARP na wspomniane pożyczki przeznacza w tym roku 200 mln zł.

— Nasza oferta pożyczkowa dla MŚP opiera się na dwóch kryteriach. Po pierwsze, wysokość udzielanego przez nas finansowania nie może być mniejsza niż 800 tys. zł, a po drugie, przedsiębiorca musi działać na rynku co najmniej 12 miesięcy. Jednocześnie jego roczne przychody nie mogą być mniejsze niż 4 mln zł. Mówimy więc o programie dla nieco większych małych i dla średnich przedsiębiorców — dodał Paweł Kolczyński.

Drugi filar działania COP-ów stanowi oferta leasingowa. ARP udostępnia przedsiębiorcom specjalistyczne wyposażenie, maszyny i urządzenia, czyli przedmioty, które instytucje bankowe i te z nimi powiązane zaliczają do problematycznych oraz trudnych do uzyskania w leasingu. W efekcie przedsiębiorcom jest trudno uzyskać finansowanie wśród podmiotów istniejących na rynku.

...i wsparcie ekspansji

Trzeci obszar funkcjonowania Centrów to działalność proeksportowa, prowadzonaprzez International Desk. Przedsiębiorcy, którzy są zainteresowani eksportem swoich towarów znajdują w COP informację na temat instrumentów wspierających eksport, które są aktualnie dostępne w ramach kompetencji Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Wsparciem International Desk jest Zespół ds. Współpracy Zagranicznej Agencji Rozwoju Przemysłu SA. Dotychczas ARP udzieliła pożyczek na kwotę prawie 5,2 mld zł. Tylko w 2018 r. ich łączna kwota to ponad 640 mln zł, z czego do dużych przedsiębiorstw trafiło prawie 600 mln zł, a dla MŚP ponad 42 mln zł. W tym roku na pożyczki dla małych i średnich firm ARP zamierza przeznaczyć łącznie 200 mln zł.

O Agencji Rozwoju Przemysłu

Agencja Rozwoju Przemysłu SA (ARP) to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa. Portfel spółek ARP obejmuje m.in. przedsiębiorstwa produkcyjne działające w sektorach: budowlanym, energetycznym, elektromaszynowym, a także w obszarze wzornictwa przemysłowego czy innowacji. ARP zarządza dwiema specjalnymi strefami ekonomicznymi: SSE Euro-Park Mielec oraz TSSE Euro-Park Wisłosan. Siedziba główna ARP znajduje się w Warszawie. Agencja ma również oddziały w Katowicach, Mielcu oraz Tarnobrzegu, biura w Radomiu i we Wrocławiu.

200 mln zł Taką kwotę w tym roku przeznaczy ARP na pożyczki dla małych i średnich firm. To znaczny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy wsparcie dla sektora MŚP w postaci pożyczek wyniosło 42 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał zewnętrzny

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu