ARR dała w 2006 r. organizacjom charytatywnym artykuły za 162 mln zł

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 22-11-2006, 16:20

77 tys. ton artykułów spożywczych o wartości 162 mln zł otrzymały w tym roku organizacje charytatywne od ARR.

77 tys. ton artykułów spożywczych o wartości 162 mln zł otrzymały w tym roku organizacje charytatywne od Agencji Rynku Rolnego (ARR) na pomoc dla najbiedniejszych mieszkańców kraju - poinformował w środę rzecznik prasowy ARR Radosław Iwański.

Jak wyjaśnił, na pomoc charytatywną zostało przeznaczone: 9,3 tys. ton makaronu, 15,4 tys. ton mąki pszennej, 4,7 tys. ton kaszy jęczmiennej, 7,9 tys. ton ryżu, 4,2 tys. ton cukru, 31 mln litrów mleka oraz 4,6 tys. ton serów.

W ramach realizacji programu pomocy Agencja współpracuje z Federacją Polskich Banków Żywności, Caritas Polska, Polskim Komitetem Pomocy Społecznej oraz Polskim Czerwonym Krzyżem. Inne organizacje charytatywne, zajmujące się pomocą dla najuboższych, uczestniczą pośrednio w dystrybucji artykułów spożywczych pochodzących od ARR.

Organizacje te są zobowiązane do przekazywania artykułów spożywczych osobom, które m.in. zostały poszkodowane wskutek klęsk żywiołowych, biednym, bezdomnym, bezrobotnym, niepełnosprawnym.

Jak zaznaczył rzecznik, Agencja przygotowuje się do udzielania takiej pomocy także w 2007 roku. Realizacja tego programu będzie odbywała się po raz czwarty. Jest on finansowany przez Komisję Europejską. Komisja przyznała Polsce na przyszły rok 41,3 mln euro (ok. 164 mln zł) na sfinansowanie pomocy dla potrzebujących.

"Tak duża wielkość pomocy - i w porównaniu do lat ubiegłych, i na tle innych krajów członkowskich - pozwala wysnuć wniosek, że KE pozytywnie ocenia realizację tego programu w Polsce" - powiedział Iwański.

Na początku listopada został już przeprowadzone postępowanie przetargowe na dostarczenie w przyszłym roku produktów żywnościowych do magazynów organizacji charytatywnych. Dostaną one ponad 99 tys. ton produktów.

Rzecznik zauważył, że przy zmniejszonej ilości środków w 2007 roku w stosunku do 2006 roku o 2,1 mln euro organizacje charytatywne otrzymają więcej o 22 tys. ton artykułów żywnościowych, gdyż Agencji udaje się nabyć te produkty po niższych cenach.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ARR dała w 2006 r. organizacjom charytatywnym artykuły za 162 mln zł