ARR: do grudnia ceny pszenicy i żyta nieco wzrosną

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-10-2005, 15:08

Zespół ekspertów powołanych przez Agencję Rynku Rolnego ocenił, że przeciętne ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej w grudniu 2005 roku będą na poziomie 380-400 zł za tonę, zaś żyta - 275-295 zł za tonę.

Zespół ekspertów powołanych przez Agencję Rynku Rolnego ocenił, że przeciętne ceny skupu pszenicy konsumpcyjnej w grudniu 2005 roku będą na poziomie 380-400 zł za tonę, zaś żyta - 275-295 zł za tonę.

    Obecnie ceny te są na poziomie 365 zł/t i 335 zł/t. Według ekspertów, do marca 2006 roku cena pszenicy konsumpcyjnej nieco wzrośnie i wyniesie 395-420 zł/t, zaś żyto będzie kosztowało w granicach 285-305 zł/t.  

    W miesiącu o najwyższej podaży zbóż, tj. w sierpniu br., przeciętna cena skupu pszenicy (wg GUS) ukształtowała się na poziomie 345 zł/t, średnia cena żyta wyniosła 261 zł/t. W kolejnych miesiącach zboża stopniowo drożały.

    Według notowań Ministerstwa Rolnictwa, 25 września br. (38 tydzień roku) - pszenica konsumpcyjna w skupie kosztowała  przeciętnie 368 zł/t, a żyto 335 zł/t. W stosunku do analogicznego okresu 2004 roku pszenica była tańsza o blisko 15,4 proc., a żyto o 3,8 proc., natomiast w porównaniu z 2003 roku pszenica była tańsza o 34 proc., a żyto o blisko 20 proc.

    W drugim tygodniu września, według danych resortu rolnictwa, średnia cena pszenicy w Polsce była na poziomie 93 euro/t, w Czechach - 96 euro/t, Niemczech - 104 euro/t, najniższa była na Węgrzech i w Słowacji - 85 euro/t. Najdroższe ziarno było w Hiszpanii i Portugalii. Średnia cena w UE wynosiła 108 euro/t.

    Eksperci powołani przez ARR zwracają uwagę, że na poziom cen mają wpływ takie czynniki jak zapasy początkowe, które w tym roku są wyjątkowo wysokie (4,4 mln ton) oraz poziom produkcji. Według wrześniowego szacunku GUS, tegoroczne zbiory zbóż ogółem wyniosą 26,3 mln t i będą o blisko 3,4 mln t mniejsze niż rekordowe w 2004 r., ale o 0,5 mln t większe od średniej z lat 2000-2004.

    Jak ocenia zespół ekspertów, w sezonie 2005/2006, przy niższych zbiorach zbóż i wysokich zapasach początkowych, w krajowym bilansie wystąpi nadal nadwyżka zbóż, zwłaszcza paszowych.

    W sezonie 2005/2006 obroty handlu zagranicznego uzależnione będą w zasadzie od kursu euro do złotego. Import zbóż nadal będzie ograniczony tylko do niezbędnego minimum i według ocen wyniesie ok. 0,6 mln t. Natomiast eksport szacowany jest na blisko 0,7-1,0 mln t zbóż.

    W opinii specjalistów, rynek zbóż w tym roku charakteryzuje się dużą niepewnością, zarówno ze strony sprzedających, jak i kupujących. Niezbyt atrakcyjny obecnie poziom oferowanych cen może skłaniać producentów zbóż (zwłaszcza towarowych) do przetrzymania ziarna i sprzedaży ich po cenach interwencyjnych.

    Przewiduje się, że skup interwencyjny zbóż może być jednak ograniczony z uwagi na występujące problemy z jakością ziarna i wynieść ok. 0,5 mln t.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane