ARR od przyszłego tygodnia będzie wydawała decyzje dot. zawartości tłuszczu w mleku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-07-2006, 17:07

Agencja Rynku Rolnego od przyszłego tygodnia będzie wydawać nowe decyzje hurtowym producentom mleka dotyczące zawartości tłuszczu. Sprawa ta dotyczy ponad 290 tys. rolników - poinformował PAP w czwartek rzecznik ARR Radosław Iwański.

Agencja Rynku Rolnego od przyszłego tygodnia będzie wydawać nowe decyzje hurtowym producentom mleka dotyczące zawartości tłuszczu. Sprawa ta dotyczy ponad 290 tys. rolników - poinformował PAP w czwartek rzecznik ARR Radosław Iwański.

Jak wyjaśnił Iwański, po wstąpieniu Polski do Unii, rolnicy produkujący mleko otrzymali decyzje, w których był przyznany limit produkcji mleka o określonej zawartości tłuszczu. Dane te zostały wyliczone na podstawie tzw. roku referencyjnego - 2003 tj. wielkości dostaw mleka do mleczarni, gdzie podana była także zawartość tłuszczu.

Na mocy Traktatu Akcesyjnego, Polska otrzymała nie tylko krajowy limit mleka (8,5 mln ton), ale także określona została zawartość tłuszczu w mleku. W przypadku Polski nie może ona przekroczyć 39 gramów na kilogram.

Rzecznik zaznaczył, że po dokonaniu podsumowania roku kwotowego 2005/2006, który jest de facto pierwszym rokiem kwotowym, w którym Polskę obowiązują unijne przepisy, okazało się, że nastąpiło przekroczenie krajowej normy zawartości tłuszczu. Wyniosła ona 39,18 g na kg mleka.

W przypadku przekroczenia zawartości o więcej niż 0,1 proc. konieczne jest dokonanie korekty decyzji będących w posiadaniu producentów mleka. Dlatego też ARR musi wysłać nowe decyzje do rolników sprzedających mleko do mleczarni.

Iwański poinformował, że nowa decyzja będzie przyznawać rolnikowi dotychczasowy limit produkcji mleka, ale zostanie nieznacznie skorygowana zawartość tłuszczu.

Rzecznik zwrócił uwagę, że zmniejszenie zawartości tłuszczu oznacza, że rolnik będzie mógł dostarczyć do mleczarni nieco mniej mleka. W skali kraju dostawy zostaną zmniejszone o ok. 15 mln kg. Rolnik, który dostarcza chudsze mleko (w stosunku do zawartości tłuszczu zapisanej w decyzji), będzie mógł go sprzedać więcej.

Jak podkreślił Iwański, operacja ta choć jest konieczna, pociąga za sobą duże koszty. ARR wydatkuje na ten cel 1 mln 600 tys. zł. Wydawanie decyzji ma się zakończyć jeszcze w lipcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ARR od przyszłego tygodnia będzie wydawała decyzje dot. zawartości tłuszczu w mleku