ARR rozdysponowała rezerwę kwoty mlecznej dla dostawców hurtowych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-11-2005, 16:15

Agencja Rynku Rolnego rozdysponowała już krajową rezerwę kwoty mlecznej dla dostawców hurtowych na rok 2005/2006. Do wykorzystania pozostaje jeszcze kwota dla dostawców bezpośrednich - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

Agencja Rynku Rolnego rozdysponowała już krajową rezerwę kwoty mlecznej dla dostawców hurtowych na rok 2005/2006. Do wykorzystania pozostaje jeszcze kwota dla dostawców bezpośrednich - poinformowało ministerstwo rolnictwa.

    Kwota mleczna to przydzielony limit produkcji mleka, czyli ilość mleka wyprodukowana w ciągu roku kwotowego, którą producent może wprowadzić do obrotu.

    Kwoty produkcji mleka dzielą się na dwa rodzaje: dla dostawców bezpośrednich - czyli rolników, którzy wprowadzają mleko na rynek bezpośrednio, np. na targ, oraz kwoty dla dostawców hurtowych - czyli rolników, którzy sprzedają mleko do mleczarni.

    Jak wyjaśnił w środę rzecznik prasowy ARR Radosław Iwański, wykorzystanie rezerwy kwoty mlecznej oznacza, że wnioski złożone w grudniu o przyznanie dodatkowego limitu produkcji mleka spotkają się z odmową.

    Według ARR, niektórzy producenci mleka już przekroczyli przyznane im limity i muszą płacić zaliczki na poczet ewentualnych kar za przekroczenie kwoty mlecznej w wysokości 20 groszy za litr mleka ponad limit.

  Według prezesa ARR Romana Wenerskiego, pobieranie od producentów zaliczek na poczet kar wynikających z przekroczenia limitu nie oznacza, że Polska będzie musiała zapłacić z tego tytułu kary unijne. Będzie można o tym mówić dopiero po zakończeniu roku kwotowego. Za przekroczenie kwoty mlecznej kary wynoszą 0,31 euro, tj. ok. 1,2 zł za kg wyprodukowanego ponad limit mleka. 

     Resort rolnictwa ostrzega, że z uwagi na fakt, że opłata z tytułu przekroczenia indywidualnych kwot hurtowych jest bardzo wysokim obciążeniem finansowym, rolnicy powinni uwzględniać ten fakt w swoich decyzjach gospodarczych, dotyczących zwiększenia sprzedaży mleka powyżej przyznane limity - napisano we wtorkowym w komunikacie.

    Jak przypomniał rzecznik ARR, do dyspozycji rolników nadal pozostaje tzw. kwota bezpośrednia (tj. dla dostawców bezpośrednich). Obecnie jej wykorzystanie wynosi ok. 3 proc. Do rozdysponowania pozostał jeszcze limit kwoty mlecznej w wysokości ok. 142 mln kg. Warunkiem uzyskania dodatkowego limitu dla dostawców bezpośrednich jest wykazanie wzrostu sprzedaży mleka lub przetworów mlecznych w stosunku do kwoty, którą uzyskali na 31 marca.

    Jak zaznaczył Iwański, do dnia 31 grudnia 2005 r. istnieje jednakże możliwość dokonania konwersji indywidualnych ilości bezpośrednich kwot mlecznych na kwotę hurtową. W tym celu wystarczy złożyć wniosek do ARR.   

Resort rolnictwa poinformował, że w najbliższych dniach wystąpi z wnioskiem do Komisji Europejskiej o uwolnienie tzw. rezerwy restrukturyzacyjnej przewidzianej dla Polski w Traktacie Akcesyjnym w wysokości ponad 416 tys. ton, z przeznaczeniem w całości na powiększenie krajowej kwoty mlecznej dla dostawców hurtowych. Rezerwa ta powinna być dostępna od nowego roku kwotowego 2006/2007.

    Ponadto ministerstwo zapowiedziało, że zamierza przedstawić propozycję nowelizacji ustawy o rynku mleka. Jedną z planowanych zmian jest zapewnienie pierwszeństwa w dostępie do krajowej rezerwy kwoty mlecznej tym dostawcom, dla których zabrakło rezerwy w bieżącym roku kwotowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane