Asbis otwarty na przejęcia w Polsce

ISB
opublikowano: 29-02-2008, 14:22

Asbis, dystrybutor sprzętu IT  zarejestrowany na Cyprze i notowany na GPW, może dokonać niewielkiego przejęcia w Polsce, choć w tej chwili nie prowadzi rozmów w tej sprawie, wynika z  piątkowych wypowiedzi dyrektora generalnego Siarheja Kostevitcha.

"Jesteśmy otwarci na rozwój przez przejęcia" - powiedział Kostevitch dziennikarzom. Zaznaczył, że spółka na razie kontynuuje rozwój organiczny i nie prowadzi w tej chwili negocjacji.

"Możemy być zainteresowani akwizycją niewielkiego dystrybutora, która powiększy nasze porfolio marek w Polsce" - powiedział Kostevitch. W rozmowie z agencją ISB szef i główny akcjonariusz Asbis wyjaśnił, że polityka firmy polega na tym, żeby w miarę możliwości oferować ten sam zestaw marek na całym obszarze swojego działania.

Asbis działa na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, krajach byłego ZSRR, Bliskim Wschodzie i Afryce. Pod koniec I kwartału firma ma otworzyć spółkę zależną w Turcji, rozważa też założenie kolejnej w Arabii Saudyjskiej, gdzie została niedawno dystrybutorem Toshiby.

Przychody spółki wzrosły w 2007 roku o 39% do 1,397 mld USD. W Polsce przychody Asbis wzrosły w zeszłym roku o 48% i przełożyły się na 4,8% całości przychodów spółki.

"W Polsce daleko nam do pozycji lidera, ale nasza baza jest solidna i stabilna" - powiedział Kostevitch. Poinformował, że Asbis będzie wprowadzał na polski rynek kolejne linie produktowe, chodzi głównie o taki sprzęt jak płyty główne, kości pamięci, elektronika konsumencka.

Asbis chce też zwiększyć w Polsce udział w sprzedaży produktów pod markami własnymi: Prestigio (segment premium) i Canyon. W 2007 roku wartość całkowitej sprzedaży marek własnych spółki wzrosła o 34,6% r/r do 102,9 mln USD.

Przedstawiciele spółki oceniają, że w 2008 roku Asbis może zanotować wzrost zarówno przychodów jak i zysku netto w granicach 20%.

"Naszym priorytetem jest dalszy wzrost marży netto i brutto" - powiedział szef działu ds. kontaktów z inwestorami Constantinos Tziamalis. Marża netto spółki wzrosła w zeszłym roku do 1,3% wobec 1,1% przed rokiem. A marża operacyjna do 1,8% wobec 1,6%.

Spółka deklarowała w prospekcie, że będzie w najbliższych latach przeznaczała do 20% zysku netto na dywidendę. W piątek przedstawiciele Asbis poinformowali, że dywidenda za zeszły rok będzie prawdopodobnie wyznaczona "w górnych" granicach tego limitu.

Zysk netto w 2007 roku wyniósł według wstępnych danych 18,7 mln USD wobec 11,1 mln USD. Akcje Asbis jeszcze przed debiutem na GPW były notowane na alternatywnym rynku giełdy londyńskiej AIM. W tej chwili trwa proces wycofywania ich z AIM.

Siarhei Kostevich założył firmę Asbis w 1990 roku w Mińsku, w 1995 roku przeniósł ją na Cypr. Głównymi partnerami spółki są AMD, Seagate, Samsung, Microsoft, Hitachi i Toshiba. Firma działa na rynkach Europy Środkowej i Wschodniej, dawnych krajach ZSRR, na Bliskim Wschodzie, oraz części krajów Afryki Północnej (w sumie w 23 krajach). (ISB)

mtd/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Asbis otwarty na przejęcia w Polsce