Asfalty szwedzkiego NCC dla Strabaga

Rafał Białkowski
opublikowano: 03-01-2007, 00:00

Austriacy zapłacą 444 mln zł za NCC Road Polska. I na pewno na tym nie stracą.

Szwedzka grupa NCC, jeden z głównych graczy w branży budowlanej i deweloperskiej w Skandynawii, sprzedała polski oddział — NCC Road Polska. Upłynniany podmiot zajmuje się przede wszystkim produkcją kruszyw i asfaltu, a dodatkowo budową nawierzchni i konserwacją dróg. Przejmującym jest austriacki Strabag. Transakcja zakupu NCC Road Polska opiewa na 444 mln zł. Zysk sprzedającego wynosi 170 mln zł.

Zostają w Skandynawii

— Chcemy skupić się na działalności w Skandynawii, uwalniając kapitał z Polski — tłumaczy Alf Goeransson, prezes NCC.

Wygląda na to, że Austriacy robią dobry interes.

— W ciągu trzech lat sprzedaż asfaltu w kraju może wzrosnąć z 1,1 mln do 2-2,5 mln ton rocznie. Wszystko zależy jednak od wykorzystania pieniędzy na budowę dróg — oceniał na łamach „PB” w grudniu ubiegłego roku Dariusz Słotwiński, prezes Strabag Polska i szef Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych.

Przejmujący, czyli Strabag, działa praktycznie we wszystkich obszarach branży budowlanej. Na rynkach naszego regionu był jednym z prekursorów. Austriacy zatrudniają w całej grupie ponad 45 tys. pracowników. Rocznie wartość usług Strabaga jest wyceniana na prawie 10 mld EUR. Z kolei NCC Road Polska działa od 1994 r. W Polsce działa 11 jej oddziałów oraz 22 zakłady produkcji asfaltobetonu.

Pomogły autostrady

Ponadto spółka ma ponad 20 zespołów budowy dróg i trzy zakłady produkcji kruszywa. Dzięki dużym dostawom asfaltu do budowy autostrady A2 i A4 znacznie rozszerzyła działalność. Spółka szacuje, że jej udział w rynku asfaltów wynosi 15 proc. Zatrudniając około 700 pracowników, przynosi obroty sięgające 500 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Asfalty szwedzkiego NCC dla Strabaga