Asseco i Softbank to dobrana para

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 22-05-2006, 00:00

Kursy spółek informatycznych Asseco i Softbanku zareagowały znacznym wzrostem na piątkowe informacje o połączeniu. Sporo zyskały również akcje gdyńskiego Prokomu, który patronuje całemu przedsięwzięciu. Optymizm inwestorów giełdowych jest uzasadniony. Decyzja o połączeniu to słuszn krok w kierunku budowy największej grupy IT w tym regionie Europy. Jednym z jej fundamentów stanie się Asseco-Softbank, który będzie dysponować szeroką ofertą produktów dla sektora finansowego. Może kolejnym ruchem okaże się dołączenie do nich ABG Sterprojektu?

Zmierzające do fuzji spółki od dłuższego czasu łączą więzy kapitałowe: Softbank jest znaczącym akcjonariuszem Asseco. W 2004 r. przy debiucie rzeszowskiej spółki Softbank nabył pakiet 17,5 proc. akcji. Czy decyzja o fuzji jest wielką niespodzianką? Jeśli prześledzić zapowiedzi strategii rozwoju obu firm, można powiedzieć, że połączenie to naturalna konsekwencja ich planów. Obie zapowiadały ekspansję i przejęcia w krajach Europy Środkowej. Asseco ma już spółkę na Słowacji, zamierza przejąć od Prokomu czeski PVT. Akwizycji nie wyklucza Softbank. Połączony podmiot wyruszy po zakupy na rynek węgierski i rumuński.

Fuzja powinna przynieść efekty synergii ze względu na uzupełniającą się ofertę obu firm i wielkość połączonego podmiotu, który wartością rynkową będzie ustępował jedynie Prokomowi. Softbank specjalizuje się we wdrażaniu systemów obcych producentów w dużych bankach komercyjnych (np. megakontrakt w PKO BP). Z kolei Asseco ma mocną pozycję na rynku banków spółdzielczych, a przede wszystkim własny produkt, na którym daje wysokie marże. Rentowność operacyjna w ubiegłym roku przekroczyła 14,5 proc. Średnia dla giełdowych firm informatycznych wynosi jedynie 6,95.

To nie koniec zmian właścicielskich. Szykowana jest dodatkowa o wartości około 130 mln zł emisja akcji dla Prokomu. Analitycy sugerują, że w ramach porządkowania grupy kapitałowej aportem wprowadzony zostanie nie tylko PVT, ale również dodatkowe aktywa, które obecnie ma gdyńska spółka (wiadomo, że będzie to na przykład Zespół Serwisowo-Sieciowy). Być może następnym krokiem okaże się dołączenie do powstającego podmiotu ABG Sterprojektu. Spółka należy do grupy Prokomu. Jest mocna we wdrożeniach dla sektora publicznego. Walczy o umowy na rynku bałkańskim, związane z absorpcją środków unijnych i ma listy intencyjne o współpracy z lokalnymi integratorami. ABG przeciera więc drogę do możliwych akwizycji na rynkach, gdzie szans na rozwój szukać będzie Asseco-Softbank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane