Asseco Slovakia rozmawia o przejęciach z 15 spółkami

ISB
opublikowano: 07-11-2008, 15:22

Notowana na warszawskiej GPW spółka informatyczna Asseco Slovakia prowadzi rozmowy dotyczące akwizycji z 15 spółkami ze swojej branży ze Słowacji, Czech, Węgier oraz Austrii, wynika z wypowiedzi prezesa Jozefa Kleina w piątek. Wśród potencjalnych celów akwizycji znajduje się węgierska spółka notowana na giełdzie w Budapeszcie. Asseco Slovakia może też sprzedać swoją spółkę Slovanet.

"Rozmowy są obecnie bardzo trudne, bo w obecnej sytuacji jest duża rozbieżność między wycenami, które jesteśmy skłonni zapłacić, a udziałowcami spółek z którymi rozmawiamy. Z pewnością nie zrealizuje wszystkich akwizycji, o których rozmawiamy, ale część z nich" - powiedział Klein podczas konferencji prasowej.

Według niego, najbliższa realizacji jest akwizycja węgierskiej spółki specjalizującej się w usługach i oprogramowaniu dla firm telekomunikacyjnych. Spółka ta w 2007 r. zanotowała przychody na poziomie 5,62 mln euro, zysk operacyjny w wysokości 1,12 mln euro i 1,03 mln euro zysku netto. Z wypowiedzi Kleina wynika, że wartość transakcji może wahać się w przedziale 5-10 mln euro.

Asseco Slovakia rozmawia na Węgrzech również z dużą spółką o rocznych przychodach rzędu 82 mln euro i 3 mln rocznego zysku netto. Spółka jest notowana na giełdzie w Budapeszcie i posiada inwestorów finansowych.

"Rozmowy są bardzo trudne i pracujemy nad takim rodzajem porozumienia, który zadowoliłby zarówno nas, jak i inwestorów finansowych" - powiedział Klein. Nie wykluczył, że w razie sukcesu akwizycji, spółka może zostać zdjęta z giełdy. Dopuścił też możliwość, że na niej pozostanie i na tej bazie powstanie regionalna spółka grupy Asseco.

Trzecim celem przejęć na Węgrzech może być duża spółka o rocznych przychodach rzędu 53 mln euro i zajmująca się m.in. integracją.

W Austrii, gdzie Asseco Slovakia niedawno kupiła spółkę Uniquare, spółka może przejąć dwa cele. Jednym jest dostawca rozwiązań CRM, który w 2007 r. miał przychody w wysokości 32,5 mln euro i 4,72 mln euro zysku netto.

Na razie wstrzymano rozmowy ze spółką, której przychody sięgają 4,65 mln euro rocznie, a zysk netto 2,29 mln euro.

Na Słowacji firma prowadzi negocjacje z pięcioma spółkami. Wśród nich znajduje się dostawca informatycznych rozwiązań dla zarządzania transportem o rocznych przychodach rzędu 5,1 mln SKK. Asseco Slovakia może też przejąć jedną z dwóch firm specjalizujących się w rozwiązaniach dla sektora finansowego i publicznego. Jedna z nich ma przychody rzędu 800 mln SKK rocznie i zysk netto na poziomie 90 mln SKK.

Asseco może też kupić producenta systemów ERP o przychodach rzędu 48 mln SKK i połączyć go ze swoją spółką zależną Datalock. Inna spółka zależna Asseco Slovakia - Slovanet - może przejąć lokalnego dostawcę internetu o przychodach rzędu 12 mln SKK.

Klein nie wykluczył, że Asseco Slovakia sprzeda Slovanet i poinformował, że ma chętnych na zakup tej spółki. Podkreślił, że do transakcji może dojść, jeśli Asseco Slovakia będzie miało odpowiednie potrzeby inwestycyjne. Slovanet jest alternatywnym operatorem telekomunikacyjnym i dostawcą internetu na Słowacji.

Asseco może też wzmocnić swoją spółkę zależną Asseco Czech Republic. W tym celu prowadzi negocjacje z czterema spółkami działającymi w Czechach. Największa z nim ma roczne obroty na poziomie 1 mld CZK rocznie, a najmniejsza 80 mln CZK rocznie.

Negocjacje są prowadzone również dostawcą oprogramowania na potrzeby zarządzania zasobami ludzkimi, o rocznych przychodach rzędu 120 mln CZK. Może ona zostać przyłączona do spółki LCS International.

Niezależnie od innych akwizycji, Asseco Slovakia może wykupywać pakiety mniejszościowe swoich spółek, żeby uprościć strukturę grupy i w pełni je konsolidować. Na potrzeby tej operacji może przeprowadzić ograniczony buy-back.

"To będzie dość specyficzny skup akcji" - powiedział Klein. Zarząd chce poprosić walne zgromadzenie o mandat na przeprowadzenie skupu akcji. Zarząd wykorzysta go w określonych sytuacjach (możliwe, że również poprzez wezwanie), jeśli będzie taka potrzeba i skupione akcje wykorzysta, żeby zapłacić nimi za walory spółek zależnych, a także dla potrzeb programów motywacyjnych.

Narastająco w I-III kw. 2008 roku grupa Asseco Slovakia miała 251,52 mln SKK zysku wobec 145,87 mln SKK zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 2909,78 mln SKK wobec 1291,67 mln SKK.

W ujęciu złotowym, w I-III kw. 2008 roku grupa miała 27,42 mln zł zysku wobec 16,46 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 317,20 mln zł wobec 145,78 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Asseco Slovakia rozmawia o przejęciach z 15 spółkami