Aster City może pójść za 0,5 mld zł

Mariusz Zielke
opublikowano: 17-10-2002, 00:00

Aktywa kablowe Elektrimu Telekomunikacji mogą trafić do amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Hicks, Muse, Tate & Furst, który złożył najwyższą ofertę — ponad 120 mln USD. Amerykanie walczą też o kablówki Deutsche Telekomu.

Amerykański fundusz inwestycyjny Hicks, Muse, Tate & Furst może zostać właścicielem spółki El-Viv, w której skupione są aktywa telewizji kablowych Elektrimu Telekomunikacji (głównie Aster City). Proces sprzedaży trwa od wakacji. ET ma już krótką listę trzech oferentów, na której znalazły się trzy fundusze inwestycyjne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że najwyższą ofertę złożył właśnie amerykański fundusz i wynosi ona nieco ponad 120 mln USD (około 500 mln zł). Drugi na liście znalazł się Enterprise Investors z ofertą za blisko 100 mln USD (412 mln zł). Prawdopodobnie ostatnim z dopuszczonych do dalszych negocjacji jest Advent International.

Według informacji „PB”, na liście nie znalazła się żadna z rywalizujących o Aster City kablówek. UPC, największa sieć w Polsce, w ogóle nie złożyła oferty, choć obserwatorzy konkursu są przekonani, że fundusz Advent występuje w porozumieniu z tą siecią. Multimedia i Vectra, które startowały w konsorcjach z finansującymi je funduszami (Emerging Ventures Limited Poland w przypadku Multimediów oraz fundusze BRE Banku w Vectrze), odpadły natomiast w drugim etapie.

— Vectra i Multimedia nie miały wystarczających gwarancji finansowania ewentualnej inwestycji, dlatego odpadły. Poza tym po due diligence nie oferowały zbyt atrakcyjnej ceny — mówi nasz informator.

Telewizje bowiem zaoferowały sumę 100 mln USD, ale pomniejszoną o różnicę między długami Aster City a gotówką w kasie.

Wcześniej za faworyta całego konkursu uważano Enterprise Investors. Największy w Polsce fundusz venture capital szukał już nawet zarządu dla El-Viv.

Hicks, Muse, Tate & Furst może jednak być bardziej zdeterminowany do zakupu El-Viv od EI i przebić go ostateczną ceną. Dla tego amerykańskiego funduszu polskie kablówki to element strategii, zakładającej obecność w tym sektorze w Europie.

— HMT&F jest jednym z faworytów do kupna aktywów kablowych Deutsche Telekom, a wiadomo, że polskie kablówki wkrótce staną się częścią korporacji działających globalnie — uważa przedstawiciel jednej z sieci kablowych.

7 października Deutsche Telekom ogłosił krótką listę firm zainteresowanych kablówkami niemieckiego operatora. HMT&F znalazł się na niej obok konsorcjów pod przewodnictwem Goldman Sachs i CVC Capital Partners.

HMT&F nie potwierdził i nie zaprzeczył uczestnictwa w konkursie o Aster City.

— Nie komentujemy takich informacji. Jeżeli zaistnieją jakieś fakty, to je ogłaszamy — mówi Roy Winnick, rzecznik prasowy HMT&F.

Do sprzedaży Aster City powinno dojść jeszcze w tym miesiącu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Aster City może pójść za 0,5 mld zł