Astronomowie oskarżają Elona Muska o zasłanianie gwiazd

opublikowano: 03-12-2021, 09:54

Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Astronomiczne (RAS) ostrzegło, że Starlink, budowany przez spółkę Elona Muska system satelitów udostępniających Internet z orbity okołoziemskiej, może utrudniać obserwację nieba dla teleskopów badających odległą przestrzeń kosmiczną, informuje The Telegraph.

Robert Massey, wiceszef RAS powiedział, że może dojść do zmarnowania wielkich środków publicznych przeznaczonych na budowę i modernizację radioteleskopów jeśli z powodu tysięcy satelitów sieci Starlink staną się one „ślepe”. Dotyczy to także innych podobnych systemów, w tym budowanego ze wsparciem brytyjskiego rządu OneWeb. Massey zwrócił uwagę, że satelity telekomunikacyjne muszą dysponować silną emisją.

- Radioteleskopy umieszczane są w odległych miejscach, aby uniknąć zakłóceń. Jeśli jednak konstelacja satelitów telekomunikacyjnych z założenia ma pokryć obszar Ziemi, to nie da się już nic zrobić. W pesymistycznym scenariuszu dojdzie do zamknięcia okna na wszechświat – stwierdził.

Elon Musk, fot. Bloomberg
Elon Musk, fot. Bloomberg

RAS złożyło już skargę do Ofcom, brytyjskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego. Domaga się od niego regulacji ekspansji systemów satelitarnych, w tym oceny ich wpływu na badania astronomiczne, informuje The Telegraph.

Massey zwraca jednak uwagę, że problem wykracza poza Wielką Brytanię.

- Możemy rozmawiać ze Starlink, możemy rozmawiać z OneWeb. Czy będzie to jednak możliwe w przypadku firm z Chin lub Rosji? – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Telegraph

Polecane