Atak na naftociąg na północy Iraku

Polska Agencja Prasowa SA
20-10-2005, 09:58

Główny rurociąg naftowy na północy Iraku stanął w płomieniach w rezultacie ostrzału moździerzowego dokonanego w czwartek nad ranem - poinformowała osoba związana z irackim sektorem naftowym. Wstrzymano przesyłanie ropy do Turcji.

Główny rurociąg naftowy na północy Iraku stanął w płomieniach w rezultacie ostrzału moździerzowego dokonanego w czwartek nad ranem - poinformowała osoba związana z irackim sektorem naftowym. Wstrzymano przesyłanie ropy do Turcji.

Władze firmy Nothern Oil, które obsługują rurociąg i pobliską rafinerię, potwierdziły atak.

"Pocisk moździerzowy uderzył o świcie w ropociąg około 60 km na zachód od Kirkuku, powodując pożar" - powiedział przedstawiciel irackiego sektora naftowego. 

"Ogień rozprzestrzenił się na gazociąg i zniszczył pobliski posterunek wojskowy oraz trzy samochody; nikt nie został ranny" - powiedział przedstawiciel sił ochrony instalacji naftowych.

Jeden ze strażaków poinformował, że jeszcze nie zdołano opanować pożaru. Przedstawiciel sektora naftowego powiedział, że wstrzymano przesyłanie surowca do Turcji, aby opanować pożar.

Ostatni taki sabotaż dokonany na instalacjach naftowych w tym regionie miał miejsce 12 października. Po ataku moździerzowym dwa ropociągi i gazociąg stanęły w płomieniach.

Ataki tego typu są bardzo częste na północy Iraku, gdzie działają sunniccy rebelianci, chcąc zakłócić eksport surowca przez Turcję.

Uszkodzony rurociąg łączy Bajdżi (250 km na północ od Bagdadu) z polami naftowymi wokół Kirkuku i odgrywa ważną rolę w eksporcie irackiej ropy. Gdy ze złóż kirkuckich płynie więcej ropy, niż może przerabiać rafineria w Bajdżi nadwyżkę wysyła się oddzielnym rurociągiem eksportowym do Turcji.

Wskutek aktów sabotażu magistrala ta działa z przerwami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Atak na naftociąg na północy Iraku