Atlantis stacza się po równi pochyłej

KSA
11-01-2008, 00:00

Akcjonariusze zadecydowali wprawdzie o dalszym istnieniu spółki, ale nie zgodzili się na emisję akcji.

Akcjonariusze zadecydowali wprawdzie o dalszym istnieniu spółki, ale nie zgodzili się na emisję akcji.

W najbliższym czasie nie będzie przełomu w Atlantisie, a ci giełdowi gracze, którzy wypatrywali już inwestora strategicznego, muszą ostudzić emocje. Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki, która kiedyś produkowała płyty warstwowe, a teraz osiąga przychody z wynajmu nieruchomości, zgodziło się wprawdzie na to, aby spółka dalej istniała, ale nie podjęło decyzji o podwyższeniu kapitału zakładowego.

Atlantis chciał wyemitować od 24,07 do 48,14 mln nowych akcji (byłby to pakiet kontrolny). Ich cena znalazłaby się w przedziale od 0,35 do 0,8 zł. Emisja miała się odbyć z pozbawieniem prawa poboru i jej warunki ustalono tak, aby można było ją przeprowadzić bez sporządzania prospektu emisyjnego. Atlantis ma bowiem na pieńku z urzędem. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) odmówiła w listopadzie zatwierdzenia prospektu warszawskiej firmy, dotyczącego emisji przegłosowanej jeszcze w 2006 r. (Atlantis chciał wtedy sprzedać od 24,8 do 37,2 akcji). KNF wskazała wówczas, że w dokumencie nie było przesłanek oferty publicznej ani opisu wykorzystania pieniędzy, czyli podstawowych informacji.

Skoro emisji akcji w trybie bezprospektowym nie udało się przegłosować, to co teraz?

— Spółka istnieje dalej, ale mamy związane ręce — mówi Jan Chrostowski, prezes Atlantisu.

W obecnej sytuacji, gdy firma nie ma funduszy na rozpoczęcie jakiejkolwiek działalności, może być zmuszona do ogłoszenia upadłości (bo ma wielomilionową stratę z lat ubiegłych). Na razie nie wiadomo jednak, jakie decyzje podejmie zarząd. Najpierw Jan Chrostowski zamierza się spotkać z doradcą ofertowym, czyli przedstawicielami DM Amerbrokers. Konieczne będą też zapewne konsultacje z radą nadzorczą. Wtedy pewnie rynek dowie się, co dalej ze spółką.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Atlantis stacza się po równi pochyłej