Atlas decyduje się na budowę cementowni

Radosław Górecki
13-01-2003, 00:00

Zarząd grupy Atlas zdecydował o budowie cementowni i zakładu przetwórstwa wapienia. Wyłoży na to 500 mln zł. Konkurenci z przeżywającej kłopoty branży cementowej się dziwią.

Grupa Atlas, producent chemii budowlanej, zamierza wybudować cementownię.

— Atlas będzie stał na surowcowym trójnogu, czyli bardzo stabilnej podporze. Naszą trzecią nogą — po złożach gipsu i piasku kwarcowego — będzie cement. Kupiliśmy złoża wapienia w okolicach Opoczna i zamierzamy tam wybudować kopalnię i zakład przeróbki. Inwestycja pochłonie około 500 mln złotych. Plany zakładają wydobywanie wapienia, przerabianie go i produkcję cementu — mówi Grzegorz Grzelak, prezes grupy Atlas.

W kopalni i zakładzie przeróbki wapienia docelowo zatrudnionych będzie 250 osób.

Tymczasem sytuacja na rynku cementowym nie jest dobra. Specjaliści z branży twierdzą, że przedłużający się kryzys wymusi w najbliższych latach proces konsolidacji. Na rynku funkcjonuje dziewięć grup posiadających łącznie 19 zakładów. Teraz dołączy do nich grupa Atlas, która z klienta stanie się producentem.

— To tak, jakby ktoś, kto chce się napić piwa, kupował browar — komentuje zamierzenia polskiej grupy Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement i wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu i Wapnia.

Jego zdaniem, decyzja Atlasa jest co najmniej dziwna.

— Przede wszystkim zbudowanie cementowni o wydajności 1 mln ton rocznie, podczas gdy Atlas kupuje około 150 tys. ton cementu, oznacza, że około 80 proc. produkcji trafi na sprzedaż. Biorąc pod uwagę fakt, że Atlas jest jednocześnie wiodącym producentem chemii budowlanej, będzie musiał sprzedawać cement swoim konkurentom. I tu pojawia się pytanie, czy będą oni zainteresowani taką współpracą. Poza tym nie jestem w stanie uwierzyć, że Atlas, który nie ma doświadczenia w wytwarzaniu cementu, może produkować taniej od zachodnich koncernów — mówi Andrzej Balcerek.

Jego zdaniem, obecnie trudno ocenić, jak plany grupy Atlas wpłyną na rynek. Trzeba poczekać do chwili uruchomienia produkcji, a to może nastąpić nawet za 2-3 lata.

Dotychczas Atlas zaopatrywał się w cementowniach: Warta — należącej do Polskiego Cementu, oraz Małogoszcz i Kujawy, których właścicielem jest koncern Lafarge.

Przedstawiciele Atlasa twierdzą, że obecnie rozważają dwie możliwości sfinansowania inwestycji związanej z wydobyciem i przetwórstwem wapienia. Grupa może posłużyć się kredytem bankowym. I to będzie nowość, bo do tej pory inwestycje były realizowane ze środków własnych. Rozważana jest również możliwość zaangażowania partnera finansowego.

Wstępne wyniki finansowe za 2002 r. wskazują, że przychody grupy Atlas wyniosły 1,03 mld zł. W 2001 r. było to 1,02 mld zł. Zamknięcie bilansów nastąpi dopiero w marcu 2003 r. i wtedy będą znane dokładne wyniki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Atlas decyduje się na budowę cementowni