Atlas sięga po spółkę Boryszewa

Anna Pronińska
opublikowano: 01-12-2009, 00:00

Polski producent negocjuje

Polski producent negocjuje

przejęcie Izolacji Matizol.

W urzędzie

antymonopolowym jest

już wniosek o zgodę.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) trafił wniosek Atlasa, jednego z czołowych krajowych producentów chemii budowlanej. Firma z Łodzi zamierza przejąć kontrolę nad Przedsiębiorstwem Materiałów Izolacyjnych Izolacja Matizol z Gorlic. To spółka z portfela giełdowego Boryszewa, która specjalizuje się w produkcji pap, a także klejów i gwoździ.

— Jesteśmy w trakcie rozmów. Za wcześnie na informacje — ucina Henryk Siodmok, prezes Atlasa.

Izolacja Matizol po trzech kwartałach miała około 50 mln zł przychodów i 5,1 mln zł zysku netto.

— Pierwsze próby sprzedaży spółki podejmowaliśmy już jesienią 2008 r. To nie jest firma z naszego podstawowego biznesu. To wszystko, co mogę powiedzieć w tej sprawie —mówi Piotr Wiśniewski, członek rady nadzorczej Matizolu.

Atlas upatrzył sobie ostatnio segment izolacji. Na jego celowniku znalazło się również gdańskie Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Budowlanych Izolmat — podobnie jak Matizol specjalizujące się w produkcji pap. Wniosek Atlasu dotyczący planów przejęcia Izolmatu trafił do urzędu antymonopolowego w połowie czerwca tego roku, a dwa miesiące później UOKiK wydał zgodę na przejęcie.

— Na rynku jest 10-12 głównych producentów materiałów izolacyjnych oraz kilku importerów. Z reguły są to firmy prywatne. Dotąd nie było większych ruchów konsolidacyjnych na rynku. Najwyraźniej Atlas ma potrzebę uzupełnienia asortymentu o produkty z sektora izolacji, które w jego przychodach są niewielkie — ocenia Piotr Widawski, prezes Izolacji Jarocin, jedynej tego typu spółki na parkiecie.

Wśród głównych krajowych graczy są m.in. Icopal, Isoglass, Isobud czy Vedag.

Przejęcie producentów materiałów izolacyjnych jest elementem zakrojonej na większą skalę polityki akwizycyjnej. Dwa miesiące temu pisaliśmy o zakupach na Białorusi. Atlas przejął firmę Tajfun (39 mln USD sprzedaży w 2008 r.) działającą w chemii budowlanej. W I kw. 2010 r. ma zostać otwarta druga fabryka Tajfuna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane