Atmosfera w pracy coraz ważniejsza

Iwonna Jackowska
opublikowano: 04-11-2018, 22:00

Dobre relacje z przełożonym i współpracownicy, na których można liczyć — to czynniki, które coraz bardziej liczą się dla zatrudnionych.

W skali od 0 do 10 poziom zadowolenia ludzi z pracy sięga 6,6 punktów. To wynik tegorocznej, drugiej już edycji ankiety przeprowadzanej przez firmę rekrutacyjną Jobhouse. Badanie „Szczęście w pracy Polaków” pokazało, że nadal najważniejsze jest wynagrodzenie. W 2017 r. wskazało na nie 88 proc. respondentów, w tym — 86 proc. Tym razem jednak widać, że coraz większego znaczenia nabierają stosunki międzyludzkie.O wiele częściej niż rok temu (75 proc. wskazań w porównaniu do 50 proc.) ankietowani zwracali uwagę na to, że na ich zadowolenie z pracy wpływają relacje z przełożonym.

— Po pierwszej edycji badania otrzymaliśmy informację, że poruszony przez nas temat skłonił zarówno szefów firm, jak i ich zespoły do refleksji. Wyniki dały jasne wskazówki pracodawcom, na co powinni zwrócić uwagę, chcąc zatrzymać dobrych pracowników — mówi Natalia Bogdan, prezes Jobhouse.

W obu edycjach badania ważne okazało się także to, czy w firmie są współpracownicy, na których można liczyć oraz czy panuje w niej dobra atmosfera. Na te czynniki mające wpływ na samopoczucie wskazało odpowiednio71 proc. i 80 proc. badanych. Mniejsze znaczenie ma miejsce wykonywania pracy i czas dojazdu. Istotna pozostaje też możliwość rozwoju i godzenia obowiązków zawodowych z życiem codziennym, tzw. work-life balance. Ankietowani przyznali, że pracują z osobami, które lubią, czują się zmotywowani i rzadko muszą wykonywać zadania po godzinach. Również zakres obowiązków postrzegają jako odpowiedni do swoich kompetencji, a większość z nich nie uznaje pracy za nużącą. Problemem jest jednak wynagrodzenie. 5,9 pkt na 10 — w tylu przypadkach ankietowani postrzegają swoje pensje jako nieadekwatne do zaangażowania w pracę i osiąganych rezultatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwonna Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu