Atomredmetzołoto chce zwiększyć produkcję uranu co najmniej sześciokrotnie do 2020 r.

Interfax.pl
04-10-2007, 13:07

Atomredmetzołoto, spółka konsolidująca rosyjskie kopalnie uranu, planuje zwiększyć produkcję uranu, co najmniej sześciokrotnie do  18.000 ton do roku 2020 z obecnych 3.000 ton - powiedział Siemion Naumow, doradca dyrektora generalnego spółki.

Naumow powiedział, że spółka zwiększy produkcję w Rosji i zagranicą, głównie w krajach WNP.

Rosja posiada obecnie trzecie pod względem wielkości rezerwy uranu na świecie z 11% udziałem, ale jest dopiero piątym producentem z 7% udziałem w produkcji światowej.

Prowadzone są obecnie przygotowania do eksploatacji największych w kraju złóż uranu, Elkonskoje i Jakucja, gdzie wydobycie ma się rozpocząć w roku 2011, a produkcja ma sięgnąć 5.000 ton rocznie do roku 2020.

"Są pewne problemy z eksploatacją [tych złóż], ale mamy nadzieję je rozwiązać" - powiedział Naumow.

Atomredmetzołoto jest gotowe by zaprosić innych inwestorów do projektów wydobycia uranu w Rosji łącznie z inwestorami zagranicznymi, ale ich udziały w odpowiednich projektach joint venture będą ograniczone do 49%.

Naumow dodał, że obok przygotowań do uruchomienia innych kopalń uranu w Rosji, spółka jest również zainteresowana projektami wydobycia uranu na Ukrainie, w Mongolii i w Uzbekistanie.

Naumow powiedział, że obecny deficyt uranu na rynkach światowych jest szacowany na 40%. Zużycie uranu wynosi 69.000 ton, a produkcja 40.000 ton. Spółka spodziewa się pogłębiania tego deficytu w kolejnych latach.

Interfax.pl

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Interfax.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Atomredmetzołoto chce zwiększyć produkcję uranu co najmniej sześciokrotnie do 2020 r.