Atwood i Evaristo wspólnie dostały nagrodę Bookera

  • DI
opublikowano: 15-10-2019, 22:00

„The Testaments” kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood oraz „Girl, Woman, Other” czarnoskórej brytyjskiej autorki Bernardine Evaristo dostały wspólnie tegoroczną nagrodę Bookera, jedną z najważniejszych nagród literackich w anglojęzycznym świecie przyznawaną od 1969 r.

Podział nagrody jest ogromnym zaskoczeniem, bo po poprzednim takim przypadku — w 1992 r. — zmieniono regulamin i postanowiono, że nagrodzona może być tylko jedna książka. Pisarki będą musiały podzielić się nagrodą wynoszącą 50 tys. GBP.

— To była nasza decyzja, by złamać reguły. Im więcej o nich rozmawialiśmy, tym bardziej dochodziliśmy do wniosku, że obie uwielbiamy tak bardzo, że chcemy, aby obie wygrały — powiedział Peter Florence, przewodniczący jury, podczas uroczystości w Londynie.

Margaret Atwood była przez bukmacherów uważana za faworytkę. Została nagrodzona już po raz drugi — w 2000 r. nagrodę Bookera zdobyła jej powieść „The Blind Assasin”, a 33 lata temu jej najbardziej znana powieść „Opowieść podręcznej” była nominowana do nagrody. 79-letnia pisarka jest najstarszą laureatką Bookera. Opublikowana we wrześniu powieść „The Testaments” sprzedała się w ciągu pierwszego tygodnia w ilości 100 tys. egzemplarzy, stając się najlepiej sprzedającą książką w Wielkiej Brytanii w ostatnich czterech latach. 60-letnia Bernardine Evaristo jest pierwszą w historii czarnoskórą kobietą, która dostała nagrodę. „Girl, Woman, Other” to jej ósma powieść. Każdy z jej rozdziałów opowiada o losach innej kobiety, których losy jednak splatają się ze sobą. Większość bohaterek to czarnoskóre Brytyjki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane