Czytasz dzięki

AUD słabszy po publikacji minutek

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 21-07-2015, 11:12

Dzisiaj w nocy zostały opublikowane notatki z lipcowego posiedzenia Banku Rezerw Australii, na którym główna stopa procentowa została utrzymana na niezmienionym poziomie 2,0%.

Zdaniem RBA wzrost w drugim kwartale tego roku nie będzie już tak silny jak wzrost w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Pomimo obserwowanej dalszej poprawy na rynku pracy, konsumpcja prywatna utrzymuje się poniżej trendu, a dynamika wzrost płac pozostaje słaba. Zwrócono uwagę na silne osłabienie się AUDa w stosunku  do dolara amerykańskiego, jednak deprecjacja waluty australijskiej względem koszyka walut była umiarkowana, dlatego dalsze osłabienie AUDa jest konieczne do uzyskania zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Wydaje się, że dalsza deprecjacja dolara australijskiego jest bardziej pożądana przez RBA niż ewentualne dalsze obniżki stóp procentowych, które mogą się przyczynić do zwiększenia bańki na rynku nieruchomości. AUD tracił lekko na wartości po publikacji minutek. Dziś w nocy  zostaną opublikowane kolejne dane z Australii dotyczące indeksu wskaźników wyprzedzających oraz inflacji CPI.

Indeks dolarowy pozostaje w trendzie wzrostowym. Wzrost oczekiwań na podwyżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku przyczynił się do poprawy sentyment wokół waluty amerykańskiej. Konsensus rynkowy zakłada, że Fed jako pierwszy z głównych banków centralnych zdecyduje się na zacieśnienie polityki monetarnej w sytuacji, kiedy na rynkach światowych utrzymuje się akomodacyjna polityka pieniężna. Wsparciem dla dolara okazały się także słowa prezesa Fed z St.Louis. Zdaniem Jamesa Bullarda szansa na to, że Fed podniesie stopy procentowe już we wrześniu jest większa niż 50/50. Tym samym jeśli dane za lipiec i sierpień będą wskazywały na dalszym wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, to może być to poważny argument dla Fed za normalizacją polityki pieniężnej pod koniec III kwartału. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Na rynku walutowym przy braku istotnych danych makroekonomicznych, większe znaczenie będzie miał dzisiaj techniczny obraz rynku. Brak nowych impulsów do umocnienia dolara, a także ustabilizowanie się sytuacji finansowej Grecji w krótki terminie może sprzyjać odreagowaniu. 

EURUSD

Eurodolar tylko nieznacznie w dniu wczorajszym naruszył dole ograniczenie strefy wsparcia w zakresie 1,0818-1,0845 a stronie podażowej nie udało się przejąć inicjatywy. Dziś z kolei widzimy próbę odreagowania ostatnich silnych spadków. Z technicznego punktu widzenia wyjście powyżej okolic 1,0870 może stać się impulsem do rozszerzenia korekty wzrostowej w okolice 1,0904, gdzie opór wyznacza 23,6% zniesienia Fib całości impulsu spadkowego z poziomu 1,1215. Dopiero zdecydowane wyjście dołem z szerszego zakresu wahań otworzy drogę do pogłębienia spadków na tej parze.

 AUDUSD

Notowania AUDUSD pozostają w silnym trendzie spadkowym. Para chwilowo znalazła wsparcie w postaci linii poprowadzonej po minimach lokalnych na wykresie dziennym począwszy od dołka 3.II.2015 roku. Z technicznego punktu widzenia cienie pojawiające się w tym rejonie w interwale D1 mogą świadczyć o aktywności strony popytowej, co może sprzyjać niewielkiemu odreagowaniu. Należy pamiętać, że para ta pozostaje w silnym trendzie spadkowym a wszystkie korekty wzrostowe są dość płytkie. Najbliższy opór w postaci linii tenkan znajduje się na poziomie 0,7405. Przełamanie wspomnianej linii wsparcia w średnim terminie otworzy drogę do dalszych spadków notowań tej pary w okolice dolnego ograniczenia kanału spadkowego. Silnym oporem pozostają okolice 0,7530.  

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities S.A.

Polecane