AUDUSD coraz bliżej poziomu 0,7800

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 19-04-2016, 11:59

Dzisiaj w nocy zostały opublikowane notatki z kwietniowego posiedzenia Banku Rezerw Australii.

 Z notatek wynika, że w dalszym ciągu RBA będą monitorowali napływające dane z australijskiej gospodarki, a w szczególności te dotyczące inflacji. Zwrócono uwagę, że aprecjacja dolara australijskiego w ostatnim czasie może ‘komplikować’ powrót do zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Zdaniem RBA utrzymywanie akomodacyjnej polityki monetarnej na chwilę obecną jest właściwe. Co więcej uporczywie niska inflacja może stać się argumentem za dalszym luzowaniem polityki monetarnej w przyszłości. Wczorajsza sesja przyczyniła się do silnej aprecjacji AUDa do większości walut. W dniu dzisiejszym ten trend jest kontynuowany. Generalnie w ostatnim czasie można zaobserwować większe zainteresowanie dolarem australijskim i nowozelandzkim 

Waluta amerykańska od początku tego tygodnia traci na wartości. Patrząc na zachowanie się indeksu dolarowego nie obserwujemy jakiś spektakularnych spadków. Wczoraj został opublikowany indeks rynku nieruchomości NAHB, który ustabilizował się w kwietniu na poziomie 58 pkt. Dzisiaj poznamy kolejne dane z USA dotyczące ilości rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowy domów. Eurodolar co prawda jest handlowany powyżej wczorajszego zamknięcia, jednakże obserwowane wzrosty na głównej parze przychodzą dość trudno. Szef oddziału Fed w Minneapolis – Kashkari- zwrócił uwagę wczoraj, że ważnym czynnikiem w kształtowaniu polityki monetarnej USA powinien być także rozwój sytuacji na globalnych rynkach finansowych. Z kolei Eric Rosengren wyraził swoje zaniepokojenie tym, że niskie stopy procentowe mogą przyczynić się do zbyt szybkiego spadku stopy bezrobocia, co z kolei mogłoby przełozyc się na bardziej agresywne zacieśniania polityki pieniężnej w sytuacji ryzyka wyżej inflacji. Szef oddziału Fed w Bostonie podkreślił, że obecny poziom stopy bezrobocia znajduje się nieco powyżej stopy pełnego zatrudnienia (4,7%).

Podczas poniedziałkowej sesji zostały opublikowane dane z Polski dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które zaskoczyły pozytywnie. Dzisiaj GUS przedstawił kolejne ważne dane z rynku krajowego dotyczące sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i inflacji PPI. Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych wzrosła w marcu o 0,5% w skali roku i o 6,8% w ujęciu miesięcznym. Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 0,8% w skali roku  wobec konsensus rynkowego na poziomie 3,2% r/r. Ceny produkcji sprzedanej spadły w marcu o 1,7% w skali roku wobec prognozowanego spadku o 1,7%. Złoty pozostaje generalnie dziś nieco mocniejszy względem euro czy dolara.

GBPUSD

Na GBPUSD utrzymuje się zakres wahań w oczekiwaniu na czerwcowe referendum odnośnie pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Para ponownie handlowana jest powyżej 50-okresowej średniej EMA na wykresie dziennym i zbliża się ponownie w rejon oporu wyznaczony poprzez linię poprowadzoną po ostatnich maksimach lokalnych i 100-okresową średnią EMA na interwale dziennym.  Okolice 1,4390-1,4400 powinny stanowić barierę dla strony popytowej na tej parze. Najbliższe wsparcie wyznaczają okolice 1,4250, natomiast silna strefa wsparcia znajduje się w rejonie 1,4000/50.

AUDUSD

AUD kontynuuje wzrosty. W dniu dzisiejszym para ustanowiła nowe tegoroczne maksima. Z technicznego punktu widzenia impulsem do kontynuacji wzrostów było przełamanie oporu w postaci maksimów lokalnych w rejonie 0,7720, co otworzyło drogę do umocnienia AUDa w okolice 0,7870/80 USD, gdzie opór wyznacza 78,6% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 0,8161 oraz zniesienie zewnętrzne 161,8% korekty spadkowej z poziomu 0,7721 na 0,7490. Istotne wsparcie znajduje się w rejonie 0,7510. 

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska,Noble Securities S.A.

Polecane