Czytasz dzięki

Audytor miażdży byłego prezesa Reinholda

  • Emil Górecki
opublikowano: 10-05-2013, 00:00

Negatywnym bohaterem pasjonującej historii audytora spółki stał się Gösta Gustafsson. Były szef nadzoru go broni.

Niepublikowane transakcje, pożyczki między spółką a podmiotami powiązanymi z prezesem, faktury za usługi konsultingowe, których potwierdzenia nie ma, fałszowanie informacji o płynności podawanych w raporcie finansowym — takie zarzuty formułuje wobec notowanej na GPW szwedzkiej spółki Reinhold oraz jej byłego prezesa Göstę Gustafssona specjalnie powołany audytor Marcus Johansson z firmy Gernandt & Danielsson. Zaznacza jednak, że do wielu dokumentów nie udało mu się dotrzeć, spora część jego wiedzy opiera się na wywiadach z osobami pracującymi w Reinholdzie, wśród których jednak zabrakło głównego bohatera. Według audytora, spółka poniosła kilka milionów koron szwedzkich (według KPMG około 10 mln SEK, czyli 4,8 mln zł) nieuzasadnionych kosztów. To m.in. zlecony przez Göstę Gustafssona transfer 3 mln SEK z Reinholda do jednoosobowej spółki Reinhold Gustafsson Byggnadsfirma, której prezesem był ojciec Gustafssona. Według dostępnej dokumentacji, Reinhold sp. z o.o., należąca wyłącznie do byłego prezesa, otrzymywała płatności od firmy Technico, jednego z podwykonawców na budowie biurowca w Katowicach za usługi konsultingu. Ich potwierdzenia jednak nigdzie nie ma. Jeśli te informacje się potwierdzą, Gösta Gustafsson będzie winnym przestępstwa kryminalnego według prawa szwedzkiego. Dostało się też Andre Rosbergowi, byłemu wiceprezesowi Reinholda, który o istnieniu takiej umowy miał wiedzieć. „Do końca 2010 r. Gösta Gustafsson prowadził spółkę w sposób, jakby był jej jedynym i wszystkomogącym akcjonariuszem. Rada nadzorcza mu na to pozwalała” — podsumowuje Marcus Johansson. Waldemar Tevnell, były szef nadzoru Reinholda, uważa jednak, że raport nie jest obiektywny.

— Kiedy dowiedzieliśmy się o transakcjach z Technico, rozmawialiśmy z prezesem Gustafssonem i szefami Technico. Ci oświadczyli, że chodzi o płatności za inne inwestycje prezesa na terenie Katowic. W związku z tym rada nadzorcza nie miała podstaw, by składać doniesienia do prokuratury. Audytor jednak nie napisał, że prezes pożyczył Reinholdowi 9 mln zł, których dotychczas nie odzyskał. Gdyby jednak transakcje z Technico okazały się wątpliwe, mielibyśmy te 9 mln zł jako zabezpieczenie, wielokrotnie wyższe od ewentualnych zobowiązań — mówi Waldemar Tevnell.

Do Technico nie udało się nam dodzwonić. Kolejny grzech — według audytora — dotyczy ukrywania przez zarząd i nadzór spółki — w szczególności przez Waldemara Tevnella, Andersa Lettstroma, Stanisława Dudzika i Torgny’ego Trooka — złej sytuacji płynnościowej Reinholda oraz czynników ryzyka w raporcie za drugi kwartał 2010 r. Audytor raportu uważa, że obaj prezesi mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej. Wytyka niekompetencję w zarządzaniu, monitorowaniu i działalności deweloperskiej wszystkim prezesom i członkom nadzoru. Według Waldemara Tevnella, największe problemy z płynnością Reinholda przyszły po sprzedaży funduszowi Union Investment budowanego biurowca Lipinski Passage w Warszawie. Reinhold miał go dokończyć, ale pojawiły się problemy z terminowością wykonywania robót.

— Poważnym problemem było odejście grupy zarządczej zajmującej się budową tego biurowca i podjęcie przez nich bezpośredniej współpracy z Union Investment. Union wymówił wówczas Reinholdowi umowę. To załamało przepływy finansowe i oczekiwane zyski — mówi Waldemar Tevnell. Reinhold jest obecnie giełdowym wehikułem, bez zarządu i rady nadzorczej, z ciągnącym się natomiast od lutego walnym. Jego największym akcjonariuszem jest cypryjska spółka Dormberg Investments, która podobno negocjuje sprzedaż spółki. Pozytywnym sygnałem jest porozumienie o spłacie 56 mln zł kredytu bankowi BZ WBK z planowanej sprzedaży katowickiego biurowca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane