Audytor rozwiązał umowę z Cube.ITG

GSU
opublikowano: 26-01-2018, 18:01
aktualizacja: 26-01-2018, 18:03

Po otwarciu sanacji informatycznej spółki firma badająca jej sprawozdania utraciła niezależność, bo… stała się wierzycielem.

W piątek po południu spółka Cube.ITG poinformowała w komunikacie, że audytor rozwiązał z nią podpisaną zaledwie w sierpniu 2017 r. umowę na badanie i przeglądy sprawozdań finansowych. „W otrzymanym piśmie AVANTA Audit wskazała, iż powodami rozwiązania umowy jest niedotrzymanie przez emitenta warunków umowy powodujące utratę niezależności przez AVANTA Audit jako audytora sprawozdań finansowych spółki” – czytamy w komunikacie. Zarząd Cube.ITG podał, że w okresie obowiązywania umowy nie było przypadków rozbieżności ws. interpretacji i stosowania przepisów lub postanowień statutu dotyczących przedmiotu i zakresu badania sprawozdań finansowych  spółki. W czasie obowiązywania umowy nie było też przypadków rezygnacji z wyrażenia opinii albo wydania opinii negatywnych. Od czasu jej zawarcia audytor zdążył zbadać tylko sprawozdania za pierwsze półrocze 2017 r. Faktycznie nie było w nim opinii negatywnych, a jedynie zwrócenie uwagi na ryzyko dotyczące możliwości kontynuacji działalności.

Cube.ITG, którym kieruje Marek Girek, nie ma ostatnio dobrej passy.  Najpierw sanacja, potem żądanie 10 mln zł kary przez COI, a teraz strata audytora.
Zobacz więcej

POD GÓRKĘ:

Cube.ITG, którym kieruje Marek Girek, nie ma ostatnio dobrej passy.  Najpierw sanacja, potem żądanie 10 mln zł kary przez COI, a teraz strata audytora. Marek Wiśniewski

Jak więc doszło do utraty niezależności przez audytora? Prezes Marek Girek twierdzi, że nastąpiło to po październikowej decyzji sądu o otwarciu, na wniosek Cube.ITG, postępowania sanacyjnego spółki. Po ogłoszeniu sanacji zobowiązania informatycznej spółki weszły do listy wierzytelności, a była wśród nich m.in. faktura od nowego audytora. Ponieważ audytor stał się wierzycielem Cube.ITG, uznał, że jest to potencjalny konflikt interesów i postanowił rozwiązać umowę.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu