Czytasz dzięki

Audytorzy oskarżeni o pomoc w niepłaceniu podatków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-08-2005, 23:11

Ośmiu byłych menadżerów czołowej firmy audytorskiej KPMG LLP oskarżono o pomoc zamożnym klientom w uchylaniu się od płacenia podatków wartości miliardów dolarów.

Ośmiu byłych menadżerów czołowej firmy audytorskiej KPMG LLP oskarżono o pomoc zamożnym klientom w uchylaniu się od płacenia podatków wartości miliardów dolarów.

   Jak podała federalna prokuratura w Nowym Jorku, która prowadzi sprawę oszustów, zarzuty przeciwko nim są pierwszą z serii akcji prawnych planowanych przeciwko nieuczciwym audytorom, którzy znajdowali swoim klientom luki w przepisach podatkowych umożliwiające niepłacenie podatków fiskusowi.

   W wypadku KPMG LLP, jej szefowie - jak wynika z aktu oskarżenia - przyczynili się do oszukania w ten sposób skarbu państwa na kwotę co najmniej 2,5 miliarda dolarów.

   Prokurator generalny Alberto R. Gonzales powiedział, że rozważano ukaranie karami finansowymi samej firmy, ale odstąpiono od tego, aby nie ucierpieli jej pracownicy niższych szczebli, którzy nie mieli nic wspólnego z oszustwami. KPMG  LLP zatrudnia 18.000 pracowników.

   Adwokaci oskarżonych twierdzą, że ich klienci nie naruszyli prawa.

    Z KPMG LLP współpracowały m.in. takie znane korporacje jak Deutsche Bank AG, UBS AG i HVB Group.

    Władze federalne prowadza także śledztwo przeciwko innej znanej firmie audytorskiej Ernst & Young, także podejrzanej o pomoc klientom w unikaniu płacenia podatków.

          Tomasz Zalewski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane