Aukcja osłabiła rynek wtórny

Kamil Zatoński
opublikowano: 07-07-2005, 00:00

Wyniki wczorajszego przetargu obligacji dwuletnich były zaskakujące. Wszyscy spodziewali się, że przetarg będzie udany dla resortu finansów, tymczasem było zupełnie inaczej. Oczekiwania na silną obniżkę stóp procentowych i dość mała wartość oferty (najniższa od stycznia) sugerowały, że nie powinno być problemów ze znalezieniem chętnych na papiery. Tymczasem popyt wyniósł zalewie 2,65 mld zł. Przed miesiącem na podobnym przetargu było to ponad 8 mld zł. Średnia rentowności wyniosła 4,34 proc. To pewnie zniechęciło inwestorów, którzy przy tych poziomach cenowych wolą realizować krótkoterminowe zyski.

W reakcji na rezultaty aukcji, na rynku wtórnym rentowność dwuletnich papierów wzrosła o 5 pkt baz., wracając ponad poziom z zamknięcia we wtorek. Zwyżkom nie sprzyja też atmosfera na rynkach strefy euro, gdzie rentowości niemieckich papierów osiągnęły sześciotygodniowe szczyty, gdy okazało się, że obniżka stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego wcale nie jest przesądzona (posiedzenie już dziś). Dla rynku w tym tygodniu ważne będą jeszcze publikowane w piątek dane z rynku pracy w USA. Wczoraj na zamknięciu rentowność papierów dwuletnich sięgnęła 4,38 proc., pięcioletnich 4,55 proc., a dziesięcioletnich 4,62 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aukcja osłabiła rynek wtórny