Aukcja wychodzi na prostą

Mira Wszelaka
09-05-2005, 00:00

Dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego jedyna w Polsce aukcja rybna przetrwa kolejne miesiące. Wystąpi też o fundusze unijne na inwestycje.

Jeszcze do niedawna przyszłość aukcji rybnej w Ustce (właścicielami są miasto Ustka i gdański urząd marszałkowski) rysowała się w czarnych barwach. Zarówno przedstawiciele resortu rolnictwa, jak i przetwórcy ryb, którzy wspierali 400 innych pośredników, wróżyli jej rychły upadek. Argumentacja sprowadzała się głównie do zbytniego rozmachu inwestycji przy ograniczonych limitach połowu dorszy. Powoływano się na przykłady Hiszpanii i Portugalii — tam aukcje oferują około 200 gatunków ryb, gdy tymczasem Ustka — zaledwie kilka.

— Najgorsze chyba mamy już za sobą. Co prawda zmasowana kampania przeciwko istnieniu aukcji nie ustała, jednak urząd marszałkowski zdecydował się udzielić nam pomocy wysokości 1 mln zł — mówi Maciej Dlouhy, prezes aukcji.

Pieniądze zostaną przeznaczone na działalność bieżącą i przygotowanie projektów unijnych na zakup chłodni, zamrażalni i wytwórni lodu. Prezes liczy także na pomoc urzędu marszałkowskiego w udzieleniu 3 mln zł gwarancji kredytowej na realizację inwestycji. Dopiero po jej zakończeniu Unia zwróci poniesione nakłady.

Dzięki inwestycjom aukcja będzie mogła oferować ryby mrożone w miesiącach, kiedy są one objęte okresem ochronnym. Sprawa ta dotyczy szczególnie dorszy, na które Unia wydłużyła ochronę z dwóch do czterech miesięcy.

— Nasi przeciwnicy nie pogodzili się z tym, że aukcja uwolniła ceny, ucywilizowała rynek, ryby są standaryzowane, z gwarancją jakości i zaledwie 3-proc. prowizją. Nie zamierzamy jednak się poddawać. Na rynku nie ma miejsca dla zbyt wielu pośredników sprzedaży ryb. Część, która przetrwa, będzie musiała zainwestować w logistykę, by dostarczać świeży towar — uważa Maciej Dlouhy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mira Wszelaka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aukcja wychodzi na prostą