Aumiller o zadaniach resortu budownictwa

(Tadeusz Stasiuk)
03-11-2006, 13:45

Nowo powołany minister budownictwa Andrzej Aumiller do najważniejszych zadań zalicza opracowanie programu mieszkaniowego.

Nowo powołany minister budownictwa Andrzej Aumiller do najważniejszych zadań resortu zalicza opracowanie kompleksowego programu mieszkaniowego oraz sprawne wykorzystanie funduszy unijnych na cele budownictwa.

Aumiller zastąpił w piątek na stanowisku szefa resortu budownictwa Antoniego Jaszczaka.

Aumiller podkreślił, że jednym z głównych zadań resortu, którym kieruje, będzie opracowanie programu mieszkaniowego. Chodzi o ustawę, która powinna uwzględniać budownictwo deweloperskie, indywidualne, spółdzielcze oraz komunalne.

Zdaniem Aumillera, "ustawa powinna obejmować okres 2007-2013, bo taki jest budżet Unii Europejskiej". Podkreślił przy tym konieczność, opracowania definicji budownictwa socjalnego, komunalnego, spółdzielczego, komercjalnego oraz gospodarczego. "W przeciwnym razie nie będziemy mogli korzystać ze środków, które Unia nam przydziela" - wyjaśnił.

Aumiller odniósł się do kampanii przedwyborczej PiS, które zapowiadało, że w ciągu 8 lat w Polsce powstanie 3 mln mieszkań. Według ministra, realizacja takiego programu jest możliwa, jeśli zostaną usunięte wszystkie bariery biurokratyczne, z którymi zmagają się inwestorzy oraz będą wspierane wszystkie formy budownictwa.

Minister zapowiedział, że w najbliższym czasie spotka się z organizacjami budowlanymi i deweloperskimi działającymi na rynku mieszkaniowym oraz agencjami wspierającymi budownictwo. Chce ich zaprosić do współpracy przy tworzeniu ustawy o kompleksowym budownictwie mieszkaniowym.

Według Aumillera, firmy budowlane często mają problemy z uzyskaniem kredytu, podczas gdy osobom zainteresowanym zakupem mieszkania łatwiej jest zaciągnąć kredyt hipoteczny, który "nakręca popyt". "My nic nie robimy w kierunku nakręcenia podaży" - powiedział.

Na pytanie, ilu wiceministrów przewiduje w resorcie, Aumiller powiedział: "Nie wiem, muszę się zapoznać z tym, co kto robił i jakie ma zadania".(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Aumiller o zadaniach resortu budownictwa