Aumiller: Powstał raport o zagospodarowaniu przestrzennym Polski

22-02-2007, 19:22

W ministerstwie budownictwa powstał raport o zagospodarowaniu przestrzennym Polski - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Łodzi minister tego resortu Andrzej Aumiller.

W ministerstwie budownictwa powstał raport o zagospodarowaniu przestrzennym Polski - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Łodzi minister tego resortu Andrzej Aumiller. Dodał, że raport został przekazany premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Według ministra prace nad raportem trwały kilka miesięcy. Zostanie on upubliczniony, po tym, jak zapozna się z nim premier. "Z raportu wynika, że mamy totalny bałagan planistyczny, urbanistyczny. Z tym musimy skończyć. Nie może być tak, że powstają piękne domy, ale w wielkim nieładzie, o różnej wysokości" - powiedział minister. Uważa on, że gminy nie wykorzystują w odpowiedni sposób terenów uzbrojonych, które powinny być "już dawno zabudowane".

"Radni powinni zacząć myśleć o planowaniu przestrzennym w gminie, powiecie, województwie. W całej cywilizowanej Europie dobro publiczne jest wyżej stawiane niż własność. Własność jest święta, ale najświętsze jest dobro publiczne. Jeżeli zaplanujemy w mieście skwer czy park, to nikt nie może upierać się, że tam powinien stanąć dom" - mówił minister. Aumiller zapowiedział, że jego resort opracuje do końca roku program odnowy miast.

Minister podczas konferencji prasowej powiedział, że w resorcie rozpoczynają się prace nad ustawą o prawie budowlanym. Jego zdaniem, powinna być ona gotowa w czerwcu. Natomiast ustawa o zagospodarowaniu przestrzennym - według zapewnień Aumillera - powinna być gotowa w lipcu.

Aumiller przyjechał w czwartek do Łodzi na 14. Targi Budownictwa Interbud, które potrwają do niedzieli. Bierze w nich udział 364 wystawców z Czech, Finlandii, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii. Organizatorzy spodziewają się, że targi odwiedzi ponad 30 tys. osób. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Aumiller: Powstał raport o zagospodarowaniu przestrzennym Polski