Aumiller: przedłużyć do 2012 r. zwrot VAT na materiały budowlane

opublikowano: 11-05-2007, 12:48

Rząd chce przedłużyć do 2012 roku termin zwrotu podatku VAT na materiały budowlane w budownictwie mieszkaniowym - poinformował w  piątek PAP minister budownictwa Andrzej Aumiller.

"Obecnie pracuje nad tym Ministerstwo Finansów. Jesteśmy zgodni co do tego, że należy pomóc ludziom budującym własne domy" - powiedział PAP Aumiller.

Przypomniał, że obecnie obowiązujące zasady zwrotu części wydatków na materiały budowlane wygasną z końcem 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami VAT 7 proc. i 22 proc. za materiały kupione od 1 maja 2004 r. do 31ágrudnia 2007 r., na które po 1 maja 2004 r. podatek ten wzrósł z 7 do 22 proc. Ze zwrotu korzystają obecnie osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym, czyli we własnym zakresie.

Według Aumillera, nowe przepisy powinny wejść w życie z początkiem 2008 r. Zwrot części VAT będzie się odbywał na podobnych zasadach, jak obecnie, czyli na podstawie faktur za zakupione materiały. Dodał, że resort finansów chce też uszczelnić system zwrotu, by dotyczyło to jedynie tych osób, które kupują materiały na budowę własnego domu. Ministerstwo Finansów nie zajęło w piątek oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Minister budownictwa przypomniał też, że równolegle ze zwrotem VAT obowiązywać będzie definicja budownictwa społecznego, nad którą też pracuje obecnie Ministerstwo Finansów. Zgodnie z definicją, od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT ma objąć nowe mieszkania o powierzchni do 120 m kw. oraz domy jednorodzinne do 220 m kw., kupowane od deweloperów iáspółdzielni mieszkaniowych. Definicja nie obejmuje budownictwa systemem gospodarczym.

Wpisanie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego ma zapobiec podwyżce podatku VAT z 7 do 22 proc. na mieszkania i domy mieszkalne. Zachowanie niższej stawki tego podatku po 2007 r. odbędzie się zgodnie z zasadami ujętymi w prawie UE. PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Aumiller: przedłużyć do 2012 r. zwrot VAT na materiały budowlane