Australia dała sygnał do podwyżek stóp

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 07-10-2009, 00:00

Bank Australia niespodziewanie podniósł stopy. To kolejny dowód, że kryzys finansowy się kończy.

Bank Australia niespodziewanie podniósł stopy. To kolejny dowód, że kryzys finansowy się kończy.

Bank centralny Australii (RBA) podniósł we wtorek stopy procentowe. Bank podwyższył benchmarkową stopę o 25 pkt bazowych, do 3,25 proc. z 3,0 proc. Do wczoraj główna stopa była najnizsza od 49 lat. Przewodniczący RBA zdecydował się na taki ruch po ostatnich optymistycznych danych z rynku pracy oraz rosnących inwestycjach w sektorze prywatnym. Australijski bank centralny zasygnalizował możliwe dalsze podwyżki stóp procentowych w nadchodzących miesiącach, bo w gospodarce są oznaki wzrostu.

Niespodzianka

Wczorajsza decyzja była niespodzianką. Tylko jeden z 20 ankietowanych przez agencję Bloomberg analityków spodziewał się takiego ruchu.

— Wtorkowa podwyżka zaskoczyła rynek. Jakkolwiek oczekiwano, że RBA będzie pierwszym z głównych banków centralnych, który zacznie podnosić stopy procentowe, to zdecydowana większość analityków i ekonomistów nie spodziewała się tego kroku na tym posiedzeniu. Wtorkowa podwyżka była pierwszą zmianą kosztu pieniądza od kwietnia tego roku i pierwszą podwyżką od marca 2008 r. — mówi Marcin Kiepas, analityk XTB.

Wczorajszą podwyżkę można traktować jako kolejny sygnał końca kryzysu.

— Można to uznać za wydarzenie przełomowe, gdyż to pierwsza decyzja o podwyżce stóp procentowych przez bank centralny z kraju należącego do grupy G-20. Można to też traktować jako kolejny dowód na to, że kryzys powoli się kończy. Na fali decyzji RBA najwyżej od 14 miesięcy wzrosły notowania australijskiego dolara. Kurs AUD/USD dotarł do 0,8876. Podobnie zachowały się też notowania nowozelandzkiego dolara (NZD/USD), który wzrósł do 0,7357 — podkreśla Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Będą naśladowcy

Zdaniem Marka Rogalskiego, decyzja RBA jest sygnałem dla inwestorów, że gospodarka ma się coraz lepiej i warto interesować się krajami rynków wschodzących.

— Podniesienie stóp przez Australijczyków to także sygnał, że trzeba będzie rozważać możliwość podwyżek w innych krajach — dodaje analityk DM BOŚ.

Jednak w przypadku innych państw tak szybkich i nieoczekiwanych podwyżek może nie być.

— Nie sądzę, byśmy szybko zobaczyli podwyżki stóp w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Banki zdają sobie sprawę, że odbicie gospodarcze opiera się na razie na kruchych fundamentach — ocenia Marcin Kiepas.

Maciej Zbiejcik

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane