Australia legalizuje małżeństwa jednopłciowe

DI, PAP
opublikowano: 10-12-2017, 22:00

Niższa izba parlamentu Australii zmieniła dotychczasową definicję małżeństwa

Izba Reprezentantów, niższa izba parlamentu Australii, zmieniła dotychczasową definicję małżeństwa jako związku między kobietą a mężczyzną na „związek między dwojgiem ludzi”.

Spośród 150 posłów tylko czterech było przeciwnych zmianom, które australijski Senat zatwierdził większością 43 do 12 głosów. Poprawki do ustawy mające gwarantować wolność słowa i wyznania tym, którzy są przeciwko związkom jednopłciowym, zostały odrzucone. Od soboty pary jednopłciowe będą mogły składać oficjalne wnioski o zawarcie małżeństwa. Pierwsze śluby odbędą się za miesiąc.

— To wspaniały dzień dla miłości, równości i szacunku — dzięki Australii. Każdy Australijczyk mógł się wypowiedzieć i zdecydował o tym, że to jest sprawiedliwe — powiedział centroprawicowy premier Malcolm Turnbull, który zawsze popierał małżeństwa osób tej samej płci. W listopadzie przeprowadzono referendum w kwestii legalizacji małżeństw osób tej samej płci. Wzięło w nim udział prawie 80 proc. uprawnionych, a 61,6 proc. poparło zmianę przepisów.

Przeciwnych było 38,4 proc. Po referendum premier Turnbull deklarował, że rząd będzie dążył do uchwalenia ustawy legalizującej małżeństwa homoseksualne przed końcem roku. Ustawa czeka teraz na zatwierdzenie przez Petera Cosgrove’a, gubernatora generalnego. Małżeństwa jednopłciowe uznaje ponad 20 krajów, w tym 16 w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Australia legalizuje małżeństwa jednopłciowe