Australia mówi "nie" emigracji BHP do Londynu

opublikowano: 04-05-2017, 07:56
aktualizacja: 04-05-2017, 07:59

Władze Australii grożą, że zablokują wszelkie próby przeniesienia głównych notowań akcji giganta górniczego BHP Billiton na zagraniczną giełdę. Przenosiny z Sydney do Londynu zaproponował amerykański inwestor.

- Nie do pomyślenia jest, że rząd Australii mógłby pozwolić tej prawdziwej, wielkiej australijskiej firmie opuścić kraj – stwierdził minister finansów Scott Morrison.

Stwierdził, że gdyby BHP zrealizował postulat amerykańskiego Elliott Management „popełniłby przestępstwo i mógłby narazić się na kary”.

W tym tygodniu przedstawiciele amerykańskiego inwestora spotkają się z akcjonariuszami BHP aby przekonywać ich do swoich propozycji zmian w firmie. Elliott chciałby m.in., aby australijski koncern połączył swoje dwie spółki notowane na giełdach w Sydney i Londynie w jedną grupę z centralą w Australii. Pierwotnym rynkiem notowań jej akcji miałby być Londyn. Amerykanie argumentują, że wygenerowane w ten sposób oszczędności mogłyby zostać wykorzystane do wykupu akcji BHP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Górnictwo / Australia mówi "nie" emigracji BHP do Londynu