Australia ograniczy deficyt budżetowy

opublikowano: 18-12-2017, 10:12
aktualizacja: 18-12-2017, 10:15

Australijski rząd prognozuje zmniejszenie deficytu budżetowego w bieżącym roku fiskalnym, ponieważ rosnące zyski korporacyjne zwiększyły dochody podatkowe państwa równoważąc słaby wzrost wynagrodzeń negatywnie przekładający się na wysokość kontrybucji wnoszonych przez podatników indywidualnych, donosi Bloomberg.

Bazowy deficyt gotówki w okresie 12 miesięcy do czerwca 2018 r. wynieść ma 23,6 mld AUD (18 mld USD), w porównaniu do prognozy z maja opiewającej na 29,4 mld AUD, ocenia sekretarz skarbu Scott Morrison w aktualizacji półrocznej. 

Scott Morrison
fot. Bloomberg

Podczas gdy szacunki dotyczące wzrostu i wynagrodzeń zostały obniżone, nadal oczekuje się, że bilans budżetu powróci do dodatnich wartości w 2021 r.

Morrison uważa, że perspektywa obniżek podatku dochodowego dla Australijczyków, tak jak poprzednio sygnalizował premier Malcolm Turnbulla, jest nadal "całkowicie realistycznym" celem.

Na tym właśnie koncentrujemy naszą uwagę. Chcemy więcej włożyć do kieszeni gospodarstw domowych o średnich dochodach – powiedział minister, dodając, że będzie to główny cel w pracach rządu „od teraz do przyszłego roku".

Oczekuje się, że dług netto osiągnie w latach 2018-19 szczyt na poziomie 19,2 proc. w relacji do produktu krajowego brutto, co stanowi spadek o 0,6 punktu procentowego w stosunku do projekcji z maja. Morrison oświadczył, że po raz pierwszy od czasu kryzysu finansowego rząd nie będzie już zaciągał pożyczek na powtarzające się wydatki.

Prognoza wzrostu PKB w roku finansowym 2017-18 została obniżona do 2,5 proc. z 2,75 proc. zakładanej w majowym budżecie. Z kolei spaść ma stopa bezrobocia z 5,75 do 5,5 proc., ale także i dynamika wzrostu wynagrodzeń z 2,5 do 2,25 proc. Na dotychczas obowiązującym poziomie utrzymana została projekcja inflacji CPI – 2 proc. 

Australia notuje deficyt budżetowy każdego roku od globalnego kryzysu finansowego z 2008 r., którego skutkiem było m.in. załamanie na rynku surowcowym.  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane