Australia zwiększy wymogi dotyczące obywatelstwa

DI, PAP
20-04-2017, 22:00

Malcolm Turnbull, premier Australii, ogłosił plany zaostrzenia warunków uzyskania obywatelstwa.

Poinformował, że rząd zniesie popularną wśród obcokrajowców tymczasową wizę pracowniczą, tzw. wizę 457, i zastąpi ją nową kategorią, by Australijczycy mieli pierwszeństwo w zatrudnieniu.

Aby zostać obywatelem Australii, nie wystarczy już podstawowy poziom języka angielskiego — konieczne będzie uzyskanie co najmniej wyniku 6.0 w teście IELTS (International English Language Testing System). Ponadto ubiegać się o nie będzie można nie po roku, jak dotychczas, lecz po czterech latach mieszkania w kraju jako rezydent.

— Umacniamy nasze społeczeństwo wielokulturowe i umacniamy nasze wartości. Australijskie obywatelstwo powinno być cenione i traktowane jako przywilej — powiedział Malcolm Turnbull. Premier określił obecny proces imigracyjny jako „administracyjny” i zapowiedział wprowadzenie testu z „australijskich wartości”. Obecny test sprawdza wiedzę dotyczącą australijskich przepisów, symboli narodowych czy kolorów flagi aborygenów.

— Jeśli wierzymy, że szacunek do kobiet i dzieci oraz odrzucenie przemocy są australijskimi wartościami, a są, to dlaczego nie sprawić, aby była to główna, fundamentalna część procesu stawania się obywatelem Australii? Dlaczego test ma tylko sprawdzać kwestie obywatelskie — pytał premier.

W Australii coraz większym poparciem cieszą się ruchy nacjonalistyczne i antyimigracyjne. Rośnie popularność skrajnie prawicowych, takich jak Jeden Naród Pauliny Hanson, a spada liczba zwolenników centroprawicowego rządu Turnbulla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Australia zwiększy wymogi dotyczące obywatelstwa