Austria: głosowanie w PE otwiera drogę do dalszych prac nad dyrektywą usługową

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-02-2006, 19:34

Sprawująca w tym półroczu przewodnictwo w UE Austria uznała, że przyjęcie w czwartek przez Parlament Europejski dyrektywy usługowej jest dobrą podstawą do dalszych prac nad tym dokumentem w Komisji Europejskiej i Radzie UE, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich.

Sprawująca w tym półroczu przewodnictwo w UE Austria uznała, że przyjęcie w czwartek przez Parlament Europejski dyrektywy usługowej jest dobrą podstawą do dalszych prac nad tym dokumentem w Komisji Europejskiej i Radzie UE, gdzie reprezentowane są rządy państw członkowskich.

    "To głosowanie ustanawia kurs na dalsze negocjacje" - oświadczył w imieniu Austrii minister gospodarki tego kraju Martin Bartenstein.

    Podziękował on dwóm głównym frakcjom w PE, chadekom i socjalistom za to, że doprowadziły do kompromisu. "Teraz piłka jest po stronie Komisji" - powiedział austriacki minister. Z zadowoleniem powitał on także zapowiedzi KE, że jak najszybciej przedstawi założenia zmodyfikowanego projektu, który będzie podstawą dalszej pracy naddokumentem. Ma to nastąpić jeszcze przed marcowym szczytem unijnym.  

    Zdaniem Bartensteina, propozycje Komisji powinny odzwierciedlać wynik głosowania w Parlamencie. Zapowiedział to wcześniej komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy.

    Austria zapewniła, że jak tylko propozycje KE będą gotowe, nada pracom nad dyrektywą odpowiednie tempo w Radzie, tak by szybko osiągnąć porozumienie.

    "Dyrektywa usługowa została niesłusznie okrzyknięta symbolem nieporozumień między Unią Europejską i jej obywatelami. W rzeczywistości jest ona szansą na zwiększenie wzrostu gospodarczego, a w następstwie szansą na stworzenie większej liczby miejsc pracy. Unia musi teraz wysłać jasny sygnał, że jest gotowa, by tak się stało" - podkreślił minister Bartenstein.

    Przyjmując w czwartek w pierwszym czytaniu dyrektywę o liberalizacji rynku usług w UE eurodeputowani usunęli zapis o budzącej najwięcej kontrowersji zasadzie kraju pochodzenia, która gwarantowała przedsiębiorcom, że świadczą za granicą usługi na podstawie prawodawstwa swojego kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Austria: głosowanie w PE otwiera drogę do dalszych prac nad dyrektywą usługową