Austria i Niemcy bedą koordynować stanowisko ws. otwarcia rynku pracy

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-01-2006, 18:19

Austria i Niemcy mają zamiar koordynować swoje stanowisko w sprawie przedłużenia zamknięcia swoich rynków pracy dla obywateli nowych krajów Unii Europejskiej - wynika ze środowego spotkania w Berlinie austriackiego ministra gospodarki i pracy Martina Bertensteina z niemieckim wicekanclerzem i ministrem pracy i spraw socjalnych Franzem Muenteferingiem.

Austria i Niemcy mają zamiar koordynować swoje stanowisko w sprawie przedłużenia zamknięcia swoich rynków pracy dla obywateli nowych krajów Unii Europejskiej - wynika ze środowego spotkania w Berlinie austriackiego ministra gospodarki i pracy Martina Bertensteina z niemieckim wicekanclerzem i ministrem pracy i spraw socjalnych Franzem Muenteferingiem.

Poinformowała o tym Austria, która przewodniczy w tym półroczu UE. Za jej przewodnictwa, na przełomie kwietnia i maja, zakończy się dwuletni okres przejściowy, kiedy to stare kraje UE mogły zamknąć swoje rynki pracy dla obywateli nowych krajów. Z możliwości tej nie skorzystały tylko Wielka Brytania, Irlandia i Szwecja.

Żaden z krajów nie zgłosił dotąd oficjalnie Komisji Europejskiej, że zamierza przedłużyć ten okres przejściowy o kolejne trzy lata, licząc od 1 maja. Jest na to czas do końca kwietnia.

Austria i Niemcy zapowiedziały, że będą wspólnie działać w tej sprawie i na czas poinformują Komisję o skorzystaniu z możliwości przedłużenia okresu przejściowego.

W oficjalnym komunikacie napisano, że austriacko-niemiecka współpraca jest "konieczna i rozsądna" i z jednej strony jest wynikiem "presji ze strony nowych krajów członkowskich", a z drugiej - "rozwoju sytuacji na rynku pracy w Austrii i Niemczech".

Nieoficjalnie wiadomo, że zamiar dalszego zamknięcia swoich rynków pracy sygnalizowały także Francja i Belgia, natomiast Finlandia, Portugalia i Hiszpania są skłonne otworzyć się na pracowników z nowych krajów.

8 lutego Komisja Europejska przedstawi raport o sytuacji w zakresie przepływu pracowników z nowych do starych krajów UE. Przygotowuje go Czech, komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Vladimir Szpidla. Nie ograniczy się on do podania liczb i faktów, ale wyraźnie wskaże na pozytywny bilans otwarcia rynków w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji.

Raport nie będzie jednak zawierał zaleceń pod adresem państw, by otworzyły swoje rynki - Komisja Europejska tłumaczy, że zależy do od ich suwerennej decyzji, której nawet nie muszą uzasadniać.

Po ewentualnym trzyletnim okresie przejściowym, liczonym od 1 maja 2006 roku, kraje starej Piętnastki będą miały prawo do przedłużenia restrykcji o kolejne dwa lata. Dopiero 1 maja 2011 roku rynek pracy będzie musiał być wszędzie w pełni otwarty.

Michał Kot

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane