Austria przejęła prezydencję w Radzie UE

  • DI
opublikowano: 30-06-2018, 16:47

W pobliżu miasta Schladming w środkowej Austrii odbyła się ceremonia przekazania Austrii przez Bułgarię półrocznej prezydencji w Radzie UE.

Austriacki kanclerz Sebastian Kurz podkreślił, że prezydencja to "zaszczyt, jak i wielka odpowiedzialność".

Kurz wskazywał wcześniej, że do priorytetów austriackiej prezydencji należeć będzie bezpieczeństwo i ochrona granic zewnętrznych Europy. "Jesteśmy świadomi, że międzynarodowe środowisko jest obecnie skomplikowane" - ocenił w sobotę kanclerz.

W uroczystości, która odbyła się na szczycie góry Planai na wysokości 1900 metrów n.p.m., brali również udział premier Bułgarii Bojko Borisow i przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Kurz podziękował na Twitterze szefowi rządu Bułgarii "za wspaniałą pracę (podczas prezydencji) i współpracę w ramach przygotowań do przewodnictwa Austrii w UE, które rozpocznie się jutro!".

Motto austriackiej prezydencji brzmi: "Europa, która chroni"; oficjalnie austriackie przewodnictwo w Radzie UE rozpocznie się w niedzielę, 1 lipca.

"Życzę Sebastianowi Kurzowi powodzenia podczas prezydencji w UE Austrii, będącej istotnym łącznikiem między wschodem i zachodem, północną i południem" - podkreślił na Twitterze Tusk.

31-letni Kurz, który stanął na czele rządu w Wiedniu w ubiegłym roku, jest przewodniczącym chadeckiej Austriackiej Partii Ludowej (OeVP), która po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych utworzyła koalicję rządową z prawicowo-populistyczną Austriacką Partią Wolności (FPOe).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Austria przejęła prezydencję w Radzie UE