Austriacka ASA za ponad 9,6 mln zł kupi zabrzańską spółkę komunalną

(Tadeusz Stasiuk)
18-10-2006, 15:08

Za ponad 9,6 mln zł austriacka spółka ASA International Environmental Services kupi od samorządu Zabrza 80 proc. udziałów w miejskiej spółce, zajmującej się m.in. gospodarką odpadami i budownictwem.

Za ponad 9,6 mln zł austriacka spółka ASA International Environmental Services kupi od samorządu Zabrza 80 proc. udziałów w miejskiej spółce, zajmującej się m.in. gospodarką odpadami i budownictwem. W ciągu 10 lat nabywca ma zainwestować w spółce prawie 15 mln zł.

O zakończeniu procedury prywatyzacji Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (MPGK) w Zabrzu poinformowała w środę PAP rzeczniczka Urzędu Miasta, Katarzyna Kuczyńska. Umowa notarialna z inwestorem zostanie podpisana w czwartek.

Chęć sprzedaży 80 proc. udziałów w spółce, która oprócz wywozu śmieci zajmuje się również m.in. naprawą i modernizacją miejskich dróg oraz budową niewielkich obiektów, samorząd ogłosił w końcu ubiegłego roku. Oprócz austriackiej spółki ASA do ostatniego etapu zakwalifikowano dwie inne firmy z branży: Remondis z Gliwic i TEW z Niemiec.

W toku negocjacji ustalono, że ASA zapłaci za udziały 9,614 mln zł, czyli 316 zł za jeden udział. 15 proc. udziałów otrzymają nieodpłatnie pracownicy, a 5 proc. zatrzyma gmina. Ponadto w ciągu pięciu lat inwestor zainwestuje w spółce 12,7 mln zł, a w ciągu kolejnych pięciu lat dalsze dwa mln zł.

"Niezależnie od tego inwestor deklaruje, że - w miarę potrzeb - w ciągu 10 lat od zawarcia umowy poniesie nakłady rzędu 31 mln zł na należący do miasta zakład segregacji odpadów i kompostownię, rozbudowę składowiska wraz z infrastrukturą i recyklingiem odpadów budowlanych, inwestycje kapitałowe w spółki branżowe w regionie oraz zakład produkcji paliwa alternatywnego" - powiedziała rzeczniczka.

Częścią zobowiązań inwestora jest wynegocjowany ze związkami pakiet socjalny. Ponad 200-osobowa załoga otrzymała siedmioletnią gwarancję zatrudnienia i obietnicę odszkodowania w przypadku zwolnień. Przewidziano premie prywatyzacyjne w wysokości dwukrotności średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Inwestor zobowiązał się też do wprowadzenia motywacyjnego systemu wynagradzania oraz tego, że nie wypowie przez rok układu zbiorowego pracy i będzie przestrzegał regulaminu świadczeń socjalnych.

Według rzeczniczki, gwarancja inwestycji nie tylko w rozwój spółki, ale także w miejską infrastrukturę oraz zapewnienie stabilności załodze firmy to ważniejsze parametry prywatyzacji spółki niż cena uzyskana za udziały, którą samorządowcy także uważają za zadowalającą. MPGK należy do średniej wielkości komunalnych firm. Jej roczne przychody to średnio ok. 20 mln zł.

ASA International Environmental Services to firma funkcjonująca w sektorze ochrony środowiska, gospodarki odpadami oraz recyklingu. Działa w Austrii, Czechach, Polsce, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech. Należy do istniejącej od 1988 r. grupy ASA Abfall Service AG, która z kolei jest częścią hiszpańskiej grupy FCC - jednego z globalnych podmiotów, świadczących usługi w dziedzinie ochrony środowiska. FCC zatrudnia na świecie ponad 60 tys. pracowników, z czego ASA blisko 2,5 tys. w Europie środkowej.

W Polsce ASA obsługuje ponad 70 tys. mieszkańców w woj. śląskim i małopolskim. Liczba jej klientów przemysłowych i komercyjnych przekracza 200. Ogólna ilość unieszkodliwionych przez firmę odpadów komunalnych, przemysłowych i niebezpiecznych to ponad 56 tys. ton rocznie. Działa m.in. w Krakowie, Lublińcu, Koszęcinie, Jabłonce k. Nowego Targu i okolicach Bielska-Białej. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Austriacka ASA za ponad 9,6 mln zł kupi zabrzańską spółkę komunalną