Austriacy chcą wypłynąć w Kędzierzynie-Koźlu

  • Anna Pronińska
opublikowano: 01-10-2012, 00:00

Tylko Berndorf Bäderbau zgłosił się do budowy basenu w formule PPP.

Na wodnych inwestycjach w formule partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) sparzyło się już wielu samorządowców. Władze Kędzierzyna- Koźla spróbują przełamać złą passę. Do postępowania na budowę basenu za 40 mln zł zgłosił się Berndorf Bäderbau.

— Widzimy, że rynek ma potencjał, a na Opolszczyźnie jest mało takich obiektów — mówi Marek Wrzal, prezes Berndorf Bäderbau.

Austriacy ubiegali się też o budowę aquaparku w Katowicach za 150 mln zł. Jako jedyni złożyli ofertę, ale nie doszło do podpisania umowy w formule PPP. Fiaskiem kończyły się też podobne postępowania w Elblągu, Muszynie, Dobrzeniu Wielkim, Lidzbarku Warmińskim, Sanoku, Nałęczowie i Chełmie.

— Być może oczekiwania samorządów co do kształtu inwestycji i sposobu jej realizacji nie do końca spotykają się z oczekiwaniami wykonawców. Są to zazwyczaj skomplikowane przedsięwzięcia, w ocenie wykonawców nie aż tak opłacalne. Zwłaszcza że w przypadku PPP oznaczałobyto „związanie” się z podmiotem publicznym na bardzo długi okres — mówi Anna Flaga-Martynek, radca prawny w WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr.

Według Marka Wrzala, bez pomocy finansowej samorządu inwestycja w Kędzierzynie- -Koźlu nie ma szans. W tym przypadku jednak miasto zadeklarowało, że go udzieli. Wkładem samorządu ma być także działka, na której powstanie basen.

— Z pierwszych analiz wynika, że inwestycja w Kędzierzynie może się zamknąć finansowo — mówi Marek Wrzal. Po sprawdzeniu wniosku Berndorf Bäderbau samorząd rozpocznie negocjacje. Po nich miasto zaprosi Austriaków do złożenia oferty wiążącej. Basen ma być gotowy w 2016 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu