Auta jadą prosto z salonów

DI
16-07-2017, 22:00

247 tys. - tyle nowych samochodów osobowych wyjechało na polskie drogi w pierwszym półroczu.

Dane Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA dowodzą, że sprzedaż samochodów osobowych w Polsce ma się całkiem dobrze. 247 tys. osobówek, które zostały zarejestrowane od początku roku, to wzrost o 17 proc. względem roku ubiegłego.

Wyświetl galerię [1/2]

Fot. REUTERS-Erik De Castro-forum

Nie wygląda to na jednorazowy pik, ponieważ tegoroczny czerwiec 2017 jest już 27. miesiącem z rzędu, kiedy rynek odnotowuje wzrost. Rośnie również dynamika rejestracji aut z napędem elektrycznym i hybrydowym. Od stycznia do czerwca 2017 r. Polacy kupili 400 e-samochodów i 8,5 tys. hybryd.

— Polacy kupili o jedną trzecią aut elektrycznych i o 82,5 proc. hybryd więcej niż rok wcześniej. W związku z różnego rodzaju doniesieniami, zarówno z rynku polskiego, jak i państw UE, takich jak Francja czy Niemcy, liczymy, że pozytywny trend w branży będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach — mówi Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems.

Pomimo dobrej koniunktury nadal daleko nam do Unii Europejskiej, w której przez ostatnie sześć miesięcy zarejestrowano ponad 8 mln aut osobowych (+ 4,7 proc. r/r). Urosły rynki Niemiec (+ 3 proc.), Włoch (+ 9 proc.), Hiszpanii (+ 7 proc.) i Francji (+ 3 proc.), a jedynym wyjątkiem jest Wielka Brytania, w której sprzedaż skurczyła się o 1 proc. Klienci indywidualni w Polsce w pierwszym półroczu 2017 r. najchętniej kupowali toyoty, na podium znalazły się jeszcze skoda i opel. Natomiast firmy wybierały: skody, volkswageny i toyoty. W Europie najpopularniejszą marką w ostatnich sześciu miesiącach był Volkswagen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Auta jadą prosto z salonów