Autobankom uciekło 400 mln zł

Urszula Chojnacka
opublikowano: 10-01-2006, 00:00

O 20 proc. skurczyła się w ubiegłym roku akcja kredytowa. Jeszcze bardziej — liczba zawieranych umów.

Rok 2004 nie rozpieszczał autobanków, ale wartość akcji kredytowej wzrosła wtedy o 8 proc. W porównaniu z nim 2005 r. jest dramatyczny: akcja kredytowa zmalała o 20 proc., a sprzedaż nowych samochodów była zbliżona do tej z początku lat 90. Wystarczy porównać, że siedmiu graczy podpisało 54,7 tys. umów kredytowych za 1,7 mld zł, podczas gdy w 2004 r. odpowiednio 77,3 tys. i 2,1 mld zł (spadek o ponad 19 proc. i 29 proc.).

Spadki dotknęły wszystkich graczy. Niektórych bardzo duże — w Renault Credit wartość i liczba umów stopniały ponaddwukrotnie w porównaniu z 2004 r.

— Rynek nowych samochodów w 2005 r. dotknął duży spadek i znajduje to odzwierciedlenie w mniejszej liczbie umów zawieranych przez banki samochodowe, finansujące przede wszystkim zakup aut jednej marki. Spadku zainteresowania naszą ofertą finansową jednak nie zanotowaliśmy — zapewnia się Ireneusz Kaczmarski, dyrektor handlowy Renault Credit.

Najlepiej w trudnej sytuacji na rynku poradziło sobie dwóch czołowych graczy — VW i Toyota — a także DaimlerChrysler Bank. VW i DaimlerChrysler zanotowały nieco ponad 10-procentowe spadki akcji kredytowej, przy czym ten drugi przesunął się z szóstego miejsca na piąte, wyprzedzając Renault Credit.

Najmniej boleśnie bessę odczuł Toyota Bank Polska — wartość udzielonych przezeń kredytów zmniejszyła się o niespełna 6 proc. W Fiat Bank Polska i Ford Bank Polska spadki były głębsze — po blisko 25 proc. Andrzej Jakubowski, prezes GMAC Banku (-30 proc.), liczy, że ten rok przyniesie wreszcie stabilizację.

— Nie spodziewamy się drastycznej poprawy, ale też nie zamierzamy poddawać się trendom. Dzięki nowym programom finansowania zakupu i zwiększonym nakładom na promocję w sieciach dilerskich General Motors zakładamy w tym roku 10-procentowy. wzrost sprzedaży kredytów udzielonych przez GMAC Bank — mówi Andrzej Jakubowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Urszula Chojnacka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Autobankom uciekło 400 mln zł