Autonomiczna Baza Danych Oracle to rewolucja

opublikowano: 25-06-2019, 22:00

Baza danych Oracle to jedna z najpopularniejszych baz danych na świecie, a dodanie funkcji autonomicznych do jej wersji chmurowej stanowi jedno z największych osiągnięć w całej historii firmy. Ale co to znaczy, że baza danych jest „autonomiczna”?

Oracle Autonomous Database to w pełni zarządzana usługa chmurowa. Działa ona na serwerach w centrach przetwarzania danych — w tym przypadku na sprzęcie o nazwie Oracle Exadata Database Machine, który został zaprojektowany i dostrojony pod kątem przetwarzania obciążeń wymagających dużej wydajności i dostępności. Cele funkcji autonomicznych są dwojakie: po pierwsze, mają obniżyć koszty operacyjne przez ograniczenie kosztownego i uciążliwego zarządzania ręcznego, po drugie — poprawić poziomy usług dzięki automatyzacji i mniejszej liczbie błędów człowieka. Poniżej podajemy zaledwie kilka przykładów tego, w jaki sposób funkcje Oracle Autonomous Database zmieniają pracę administratorów baz danych, uwalniając ich od przyziemnych zadań i pozwalając im skupić się na ważniejszych sprawach.

Nowa infrastruktura bazodanowa

Utworzenie nowej, tradycyjnie administrowanej bazy danych może zająć kilka tygodni, jeśli konieczny jest zakup nowego sprzętu i jego instalacja w centrum przetwarzania danych klienta. Natomiast w przypadku Autonomous Database nową bazę danych (nawet dużych rozmiarów) można uruchomić w ciągu kilku sekund lub minut — nawet bez udziału specjalisty technicznego.

W przeciwieństwie do lokalnego centrum przetwarzania danych, w którym oprogramowanie bazodanowe może działać na dowolnym sprzęcie, systemie operacyjnym, przy dowolnej łączności sieciowej i dyskowej oraz dowolnych sterownikach urządzeń, baza autonomiczna została opracowana pod kątem działania na platformie sprzętowej Oracle Exadata. Oracle wykorzystuje tę standaryzację, aby sprawować pełną kontrolę nad środowiskiem wykonawczym.

Nieustanne optymalizowanie bazy danych

W większości działów informatycznych ustalanie parametrów bazy danych jest zadaniem wykonywanym tylko raz — wtedy, gdy dane są wprowadzane do bazy danych po raz pierwszy. Wydajność bazy danych jest więc zoptymalizowana pod kątem operacji wykonywanych w momencie jej utworzenia, i często nikt się nią później nie zajmuje. Po latach baza danych może być 10 razy większa, a użytkownicy biznesowi mogą mieć zupełnie inne zestawy zapytań, ale nikt nie modyfikuje ogólnej strategii dostrajania wydajności.

A teraz spójrzmy na bazę danych Oracle Autonomous Database, która jest oparta na możliwościach automatycznych optymalizatorów wykorzystujących uczenie maszynowe. Oracle oferuje takie narzędzia już od wielu lat, jednak dotychczas udzielały one sugestii administratorom baz danych, którzy mogli je przyjąć lub zignorować. W chmurze autonomicznej bazy danych optymalizatory nowej generacji działają przez cały czas — i wprowadzają potrzebne modyfikacje, kiedy tylko są potrzebne.

Uaktualnienia stosowane na bieżąco

W autonomicznej bazie danych uaktualnienia i poprawki są wprowadzane automatycznie. A co ważne, są one wdrażane w trybie online, podczas pracy bazy danych. Wykorzystując technologie takie jak Real Application Clusters i Multitenant, usługa chmurowa dba o to, by jej bazy danych podczas wprowadzania uaktualnień były cały czas dostępne. To zupełnie inna sytuacja niż w przypadku instalacji oprogramowania on-premise, gdzie może być duża przerwa między opracowaniem uaktualnień i poprawek a ich dystrybucją — może to zająć kilka dni lub nawet tygodni. Jest to okres, w którym system przedsiębiorstwa może być narażony na ataki zewnętrzne lub utratę danych. Natomiast dzięki usłudze autonomicznej Oracle przejmuje odpowiedzialność za wprowadzanie uaktualnień i poprawek zabezpieczeń i wdraża je bez przestojów.

Także dla MŚP

Rola funkcji autonomicznych w bazie danych Oracle Autonomous Database jest ogromna. Niektóre z nich opierają się na prostych koncepcjach, np. takie jak automatyczne stosowanie uaktualnień i poprawek bez konieczności wyłączania usługi w celu zapewnienia maksymalnej wydajności i bezpieczeństwa. Jednym z zadań autonomicznego algorytmu jest uproszczenie pracy administratorów bazy danych przez automatyzację zadań zajmujących kilka godzin i przekształcenie ich w procesy trwające zaledwie kilka sekund.

Jego innym zadaniem jest optymalizacja bazy danych, tak aby cały czas dostrajała swoją wydajność, a administratorzy bazy danych mogli się skupić na bardziej newralgicznych zadaniach. W usłudze Oracle Autonomous Database nawet klienci MŚP mają dostęp do rozwiązań klasy Enterprise, w tym Oracle Exadata Database Machine, bez ponoszenia ogromnych kosztów inicjalnych czy wdrożeniowych. Aktualna oferta daje możliwość uruchomienia serwisów autonomicznych już od jednego procesora w trybie ‘pay as you go’ bez podpisywania długoterminowych zobowiązań. Usługę można w każdej chwili wyłączyć lub rozszerzyć, a koszty są naliczane godzinowo. Dział techniczny Oracle’a służy pomocą przy doborze rozwiązania oraz przeprowadzeniu darmowych testów.

Karol Furmański

dyrektor Sprzedaży w Oracle Digital

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane