Autoportret Picassa wystawi Christie's w Nowym Jorku

opublikowano: 08-05-2018, 22:00

Obraz Pabla Picassa pt. „Marynarz” z 1943 r. zostanie 15 maja wystawiony na sprzedaż w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's.

Obraz Pabla Picassa pt. „Marynarz” z 1943 r. zostanie 15 maja wystawiony na sprzedaż w nowojorskim domu aukcyjnym Christie's. Na stronie domu napisano, że „namalowany w 1943 r., w szczytowym okresie okupacji, »Marynarz« daje jeden z najgłębszych wglądów w ówczesny stan psychiczny Picassa”.

Zobacz więcej

Fot. Christie's

Christie's cytuje wspomnienie Jerome'a Secklera, który przeprowadził wywiad z Picassem, m.in. na temat „Marynarza”: „Przedstawiłem mu moją interpretację jego obrazu »Marynarz« (...). Powiedziałem, że uważam go za autoportret... Słuchał uważnie i nareszcie odpowiedział: »Tak, to ja, ale nie chciałem, żeby to miało jakiekolwiek polityczne znaczenie«. Spytałem go, dlaczego namalował siebie jako marynarza. »Ponieważ zawsze noszę marynarski podkoszulek. Widzisz?« — odpowiedział”.

W momencie wybuchu II wojny światowej Picasso zdecydował, że pozostanie we Francji. Choć był obywatelem Hiszpanii, decyzja o pozostaniu we Francji wymagała odwagi, bo, jako twórca „Guerniki”, był uważany na świecie za antyfaszystę. „Niemieccy agenci regularnie odwiedzali jego pracownię w poszukiwaniu obciążających dowodów. Podczas najść obrażali malarza i niszczyli jego obrazy” — czytamy na stronie Christie's.

Hitlerowcy planowali deportować go do obozu koncentracyjnego. Artystę uratowała interwencja przyjaciół: Andre-Louisa Dubois i Jeana Cocteau, a zwłaszcza Arno Brekera, ulubionego rzeźbiarza Hitlera, który wstawił się u niego za Picassem.

„Namalowany zaledwie kilka tygodni po kryzysie, jakiemu Picasso osobiście stawił czoła w trakcie wojny, »Marynarz«, odzwierciedla emocjonalny i psychologiczny niepokój artysty” — podkreślił na stronie dom aukcyjny Christie's.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy