Autoportret polskiego przedsiębiorcy

RAF
10-08-2011, 08:50

Na otwarcie własnej działalności decydujemy się ze względu na wyższe dochody i samodzielność. Przeszkodą jest brak kapitału.

Chęć wybicia się na niezależność decyduje o tym, że zakładamy firmy.
Zobacz więcej

Chęć wybicia się na niezależność decyduje o tym, że zakładamy firmy.

W badaniu przygotowanym przez Tax Care wzięło udział 1018 polskich przedsiębiorców. Do rozpoczęcia własnego biznesu zmotywowały ich głównie wyższe zarobki— prawie 25 proc. ankietowanych — i możliwość decydowania o swojej działalności — 18 proc. Dla 12 proc. decydująca okazała się wiara w dobry pomysł i ducha przedsiębiorczości. Nielimitowany czas pracy jest argumentem dla 11 proc., tyle samo ankietowanych wybrało samorealizację.

Najczęściej na własny biznes decydują się młodzi i wykształceni. Wśród badanych prowadzących swoje firmy przez krócej niż rok najwięcej jest osób w przedziale wiekowym 26-30 lat (35 proc.). Jednak wśród świeżych przedsiębiorców aż 28 proc. to ludzie w wieku 18-25 lat. Starsi (31-40 lat) to 20 proc. nowych biznesmenów. Z reguły są to także osoby z wykształceniem wyższym (prawie 48 proc.) lub średnim, których jest niewiele mniej, bo 41 proc. Najczęściej polscy przedsiębiorcy wybierają działalność samodzielną (81 proc.). Nadal największym problemem przy otwieraniu własnej firmy jest brak kapitału — na to wskazało 36 proc. ankietowanych Badani wskazują też słabą wiedzę o prowadzeniu przedsiębiorstwa (19 proc.) i brak dostatecznej informacji jaką formę opodatkowania wybrać (13 proc.). Również dla 13 proc. problemem jest brak wystarczających informacji o opodatkowaniu VAT. 40 proc. polskich przedsiębiorców ma własne środki na start firmy (z oszczędności). Jedna piąta dostała kredyt bankowy. W 15 proc. przypadków nieoceniona okazała się pomoc rodziny, a tylko 6 proc. uzyskało kapitał z budżetu lub dotacji unijnej. Co ciekawe, 15 proc. ankietowanych wskazało, że nie potrzebowali kapitału. Jak podaje Tax Care, dotyczy to głównie usług, w tym firm prowadzących działalność w Internecie, kiedy nie potrzebne są maszyny, samochód czy lokal. Wówczas rejestracja firmy internetowej jest darmowa, zarejestrowanie dla celów podatku VAT to tylko 170 zł. Niektórzy nie chcą też ryzykować swoich oszczędności od razu i wolą poczekać z inwestycjami do czasu gdy działalność będzie dochodowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAF

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Autoportret polskiego przedsiębiorcy