Autosan zamierza wyprodukować ponad 150 autobusów w tym roku

  • PAP
opublikowano: 02-03-2018, 13:11
aktualizacja: 02-03-2018, 13:13

Ponad 150 autobusów zamierza wyprodukować w tym roku Autosan z Sanoka – podał PAP w piątek prezes spółki Michał Stachura. Zapowiedział, że firma, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, powinna zakończyć ten rok „bardzo dobrym” wynikiem finansowym.

Autosan
Zobacz więcej

Autosan fot. Michał Kazmierczak/FORUM

W piątek przedstawiciele firmy podpisali umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie na dostawę 10 autobusów midi o długości 8,5 m za 8,4 mln zł netto. Będą one wyposażone w silniki spełniające najwyższą europejską normę emisji spalin Euro 6. Mają trafić do Krakowa za pół roku.

„Łącznie z dzisiejszą umową (…) zakontraktowaliśmy ponad 150 autobusów, które chcemy wyprodukować w tym roku. Ten rok jest rokiem przełomowym dla fabryki - wracamy, jesteśmy coraz silniejsi, interesuje nas bardzo mocno eksport i innowacja” - powiedział PAP prezes Stachura.

Przypomniał, że w ostatnich dniach Autosan podpisał umowy z terminem realizacji na 2018 r. na dostawy pojazdów do m.in. Brodnicy i Krosna (po osiem autobusów). W tym miesiącu dojdą jeszcze umowy z przewoźnikami w Rzeszowie (10 autobusów), Starogardzie Gdańskim (11 autobusów) i Radomiu (28 autobusów).

Prezes Autosanu zaznaczył, że w ofercie fabryki pojawiły się też autobusy elektryczne, z których cztery sztuki trafią w tym miesiącu do Memmingen w Niemczech.

Z pojazdami elektrycznymi i wodorowymi – zaznaczył prezes – sanocki producent chce uczestniczyć w rządowym programie E-bus. Dlatego złożył już swoją ofertę w tej sprawie do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

„Mam nadzieję, że jako polski producent ze 100 proc. kapitałem krajowym będziemy mogli wziąć udział w realizowaniu tych autobusów dla polskich miast” - dodał.

Prezes, pytany o sytuację finansową Autosanu, ocenił, że jest coraz lepsza, a firma przechodzi proces planowanej restrukturyzacji, która ma przynieść zwiększenie wydajności. „Dążymy do tego, żeby Autosan za 2-3 lata produkował 600 autobusów rocznie” - zapowiedział Stachura.

Według prezesa sprawozdanie finansowe spółki za zeszły rok jest jeszcze badane przez audytora. Zapowiedział, że plan rzeczowo-finansowy na 2018 rok, który został już zatwierdzony przez radę nadzorczą zakłada, że wynik finansowy za ten rok będzie „bardzo dobry dla Autosanu”. „To nie są nasze marzenia, ten wynik oparliśmy o zakontraktowane autobusy” - zastrzegł.

Autosan zatrudnia ok. 370 osób i stan ten – zapowiedział prezes – będzie się zwiększał wraz ze wzrostem produkcji autobusów.

Autosan jest jedną z najstarszych fabryk w Polsce, której początki sięgają 1832 r., był w upadłości od początku października 2013 r. Pod koniec marca 2016 r. firmę kupiło konsorcjum dwóch spółek PIT-Radwar i Huta Stalowa Wola; obie należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Autosan zamierza wyprodukować ponad 150 autobusów w tym roku