Autostrada A-1, prywatyzacja firm i ustawa aglomeracyjna priorytetami wojewody śląskiego

18-01-2007, 14:16

Działanie na rzecz stworzenia i uchwalenia ustawy aglomeracyjnej, szybkie i sprawne procedury dotyczące budowy śląskiego odcinka autostrady A-1 oraz dokończenie przekształceń państwowych firm, to priorytety działania wojewody śląskiego Tomasza Pietrzykowskiego w tym roku.

Działanie na rzecz stworzenia i uchwalenia ustawy aglomeracyjnej, szybkie i sprawne procedury dotyczące budowy śląskiego odcinka autostrady A-1 oraz dokończenie przekształceń państwowych firm, to priorytety działania wojewody śląskiego Tomasza Pietrzykowskiego w tym roku.

W czwartek wojewoda podsumował rok swojej pracy. Wśród najważniejszych dokonań wymienił m.in. ośmiokrotne zwiększenie tempa wykorzystania unijnych środków w regionie, zdynamizowanie przekształceń podległych mu firm i usprawnienie administracji, m.in. zmniejszenie zatrudnienia i obniżenie kosztów pracy Urzędu Wojewódzkiego.

Za jedną z najważniejszych inicjatyw wojewoda uważa opracowanie założeń projektu tzw. ustawy aglomeracyjnej. Jej uchwalenie ma umożliwić takim aglomeracjom jak Górny Śląsk, gdzie sąsiaduje ze sobą kilkanaście dużych miast, realizowanie wspólnej polityki rozwoju, zabieganie o unijne środki i wdrażanie dużych, strategicznych projektów o znaczeniu ponadlokalnym.

Jednym ze strategicznych inwestycji dla całego regionu, nie tylko aglomeracji, jest budowa autostrady A-1. Decyzje lokalizacyjne dotyczące woj. śląskiego zostały wydane w zeszłym roku. Trwa wykup gruntu pod liczący 166,8 km śląski odcinek oraz procedura uzyskiwania pozwoleń na budowę. Prace budowlane mają rozpocząć się w drugiej połowie tego roku.

Wojewoda chciałby też, aby do końca tego roku wszystkie podległe mu przedsiębiorstwa państwowe, które prowadzą działalność gospodarczą (ponad 30), zostały sprywatyzowane lub skomercjalizowane. W gestii wojewody pozostałyby wówczas wyłącznie firmy w likwidacji i upadłości (ok. 80) ľ również te procesy wojewoda chce przyspieszyć. W ubiegłym roku wszczęto prywatyzację 9 firm, złożono wnioski o komercjalizację 10, a 6 zlikwidowano.

Pietrzykowski nie chce komentować spekulacji prasowych na temat jego możliwej dymisji. äDziennik Zachodniö napisał, że obecnego wojewodę miałby zastąpić minister transportu (wcześniej lider śląskiego PiS), Jerzy Polaczek, o którego dymisji z funkcji w rządzie również spekulowała prasa. Resort transportu zdementował jednak w komunikacie informacje o możliwej dymisji wojewody.

"Wojewodowie są powoływani i odwoływani w konstytucyjnym trybie, przez premiera, przy udziale ministra spraw wewnętrznych i administracji. Oni będą decydować zarówno o momencie mojego odwołania jak i tego, kto ewentualnie miałby przyjść na moje miejsce. Mam pełną świadomość, że taką funkcję sprawuje się na określony czas i nie da się z góry przewidzieć, czy potrwa to jeszcze trzy lata, pół roku czy kilka dni; to nie zależy ode mnie. Jestem przygotowany na każdy rozwój wypadków", powiedział wojewoda.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Autostrada A-1, prywatyzacja firm i ustawa aglomeracyjna priorytetami wojewody śląskiego