Autostrada Południe nie zbuduje odcinka A1. Banki nie dały kredytów

ANP
opublikowano: 25-01-2010, 00:00

Ponieważ koncesjonariusz nie znalazł finansowania, GDDKiA zbuduje drogę samodzielnie.

Ponieważ koncesjonariusz nie znalazł finansowania, GDDKiA zbuduje drogę samodzielnie.

Konsorcjum Autostrada Południe z udziałem giełdowego Budimeksu oraz firm Cintra i Ferrovial, nie wybuduje odcinka autostrady A1 Stryków-Pyrzowice. Warunkiem realizacji ubiegłorocznej umowy ze skarbem państwa było zapewnienie finansowania. Termin upłynął o północy z piątku na sobotę.

— Kryzys gospodarczy sprawił, że koszt pieniądza na rynku znacząco wzrósł od czasu gdy Autostrada Południe złożyła ofertę i podpisała umowę. Spadły też prognozy ruchu na autostradzie, co w opinii banków w istotny sposób podniosło ryzyko nie spełnienia zaciągniętych przez koncesjonariusza kredytów — mówi Krzysztof Kozioł, rzecznik Budimeksu.

Jak podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), A1 od Strykowa do Pyrzowic będzie budowana w systemie tradycyjnym przez Dyrekcję.

"GDDKiA zobowiązuje się, że zrobi wszystko, aby autostrada A1 Stryków — Pyrzowice została udostępniona kierowcom przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej w 2012 roku" — podano w komunikacie GDDKiA.

— Jesteśmy zainteresowani udziałem w ewentualnych przetargach na wykonawstwo autostrady A1 — dodaje Krzysztof Kozioł.

W najbliższych dwóch tygodniach GDDKiA zamierza sprawdzić wykonany przez koncesjonariusza projekt A1. Dopiero wówczas będzie można ogłosić przetarg na wykonawcę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy