Czytasz dzięki

Autostrada Wielkopolska nie zrezygnuje z koncesji na budowę odcinka A2

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-05-2006, 18:27

Zarząd Autostrady Wielkopolskiej (AW) SA w liście przesłanym do premiera Kazimierza Marcinkiewicza oświadczył, że "nie widzi podstaw do rezygnacji z koncesji na budowę odcinka autostrady do Świecka" - poinformowała w piątek PAP rzecznik firmy, Zofia Kwiatkowska.

Zarząd Autostrady Wielkopolskiej (AW) SA w liście przesłanym do premiera Kazimierza Marcinkiewicza oświadczył, że "nie widzi podstaw do rezygnacji z koncesji na budowę odcinka autostrady do Świecka" - poinformowała w piątek PAP rzecznik firmy, Zofia Kwiatkowska.

W przesłanym do Marcinkiewicza liście, zarząd AW odrzucił zarzuty premiera wobec spółki, która miała się dopuścić niedociągnięć i opóźnień w budowie kolejnego odcinka autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka.

"Odpowiadając na Pańskie zarzuty, zarząd Autostrady Wielkopolskiej SA oświadcza, że do tej pory spółka nasza nie dopuściła się żadnych opóźnień, ani żadnych innych uchybień w procesie budowy autostrady A-2. Poszczególne odcinki zgodnie z umową podpisaną z Rządem RP, oddawane były do użytku ze znacznym wyprzedzeniem. Wybudowana przez nas autostrada spełnia wszystkie wymogi przewidziane przepisami prawa dla autostrad płatnych. Tym bardziej bolesne dla nas, a mylące dla opinii publicznej, jest formułowanie zarzutów wobec naszej spółki" - napisali liście do premiera członkowie zarządu AW.

Zarząd AW oświadczył też, że "w świetle dotychczasowych dokonań i faktu dotrzymania wszystkich zobowiązań spółki nie widzimy podstaw do rezygnacji z koncesji na budowę odcinka autostrady do Świecka."

Premier dwukrotnie zaapelował do AW o rezygnację z koncesji na budowę autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka. Pierwszy raz 18 marca, podczas konwencji samorządowej PiS, a drugi - 6 maja w czasie wizyty na planowanym skrzyżowaniu Autostrady A2 oraz Drogi Ekspresowej S3 w Jordanowie. Szef rządu zarzucił koncesjonariuszom niedociągnięcia i opóźnienia w realizacji tego projektu.

Według szacunków ekspertów AW, przejęcie budowy przez Skarb Państwa spowodowałoby przesunięcie terminu oddania inwestycji z roku 2009 na rok 2013.

"A to ze względu na konieczność uruchomienia procedur przetargowych i zastosowania ustawy o zamówieniach publicznych, którym nasza prywatna firma nie podlega" - powiedziała PAP Kwiatkowska.

W czwartek AW opublikowała oświadczenia na temat sytuacji przy budowie autostrady A2 w trzech ogólnopolskich dziennikach.

Umowa Koncesyjna w zakresie dotyczącym odcinka Nowy Tomyśl-Świecko, zobowiązuje koncesjonariusza do rozpoczęcia budowy najpóźniej w roku 2007 i ukończenia go w terminie do 2014 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane