Aviva ma nowy fundusz dla firm

Justyna Dąbrowska
opublikowano: 01-09-2016, 22:00

0,5 mln zł to bariera wejścia do nowego funduszu dłużnego, który pojawił się w ofercie Avivy Investors.

Funduszy dłużnych, polskich uniwersalnych jest na rodzimym rynku bez liku, ale to nie przeszkadza w tym, by powstały nowe. Aviva Investors TFI wprowadziła do sprzedaży jednostki funduszu Lokacyjnego, który jest specjalistycznym funduszem otwartym, stworzonym z myślą o firmach i inwestorach instytucjonalnych. Próg wejścia ustawiono na 0,5 mln zł (tyle wynosi pierwsza wpłata), każda kolejna to 1 tys. zł. Zarządzający będą inwestować głównie w kraju w krótkoterminowe obligacje i instrumenty rynku pieniężnego, emitowane zarówno przez przedsiębiorstwa (w tym banki), jak i skarb państwa. Na skali ryzyka 1-7 Aviva plasuje produkt na pozycji „2”, bliżej mu zatem do funduszy rynku pieniężnego niż do typowego funduszu obligacji skarbowych. W grupie funduszy dłużnych polskich uniwersalnych funduszy o podobnie klasyfikowanym ryzyku jest sześć. Dwa, które istnieją od przynajmniej trzech lat, osiągnęły w tym czasie stopę zwrotu 9,1-9,5 proc. Stopa zwrotu trzech funduszy, istniejących przynajmniej rok, zawiera się natomiast w przedziale 1,7- -2,5 proc. Na więcej mogą liczyć ci, którzy zdecydują się na podjęcie większego ryzyka. Wśród funduszy o strategii trochę bardziej agresywnej (ryzyko określono jako 3) Aviva ma zresztą produkt dostępny dla każdego klienta. Fundusz Obligacji Dynamiczny zgromadził w pięć lat aktywa o wartości ponad 620 mln zł, a stopą zwrotu za rok (6,1 proc.) i trzy lata (23,3 proc.) bije wszystkich konkurentów, a średnią w kategorii dwukrotnie. © Ⓟ

2,5 proc. Taką stopę zwrotu za 12 miesięcy przyniósł BPH Obligacji 1, fundusz z tej samej kategorii i o podobnym profilu ryzyka jak Aviva SFIO Lokacyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu