Awaria kolejowego oprogramowania

opublikowano: 17-03-2022, 08:54
aktualizacja: 17-03-2022, 10:07

Awaria w PKP Polskich Liniach Kolejowych objęła 19 z 33 Lokalnych Centrów Sterowania (LCS) wyposażonych przez Alstom. Niektóre pociągi mogą w ogólne w czwartek nie zostać uruchomione - powiedział w czwartek podczas konferencji wiceprezes PKP PLK Mirosław Skubiszyński.

"Ponieważ zasięg awarii jest niemal krajowy, wobec tego oczywistym jest, iż część pociągów nie zostanie w dniu dzisiejszym w ogóle uruchomiona" - powiedział Skubiszyński.

Z informacji „PB” wynika, że awaria to skutek globalnej usterki oprogramowania Alstomu, która już jest usuwana. Alstom twierdzi, że przyczyną jest tzw. błąd w kodowaniu daty w systemach sterowania ruchem.

“Bezpieczeństwo pasażerów nie jest zagrożone. Wdrożyliśmy plan przywrócenia dostępności urządzeń sterowania ruchem kolejowym, aby zminimalizować zakłócenia spowodowane usterką (...) Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie ten problem spowodował dla operatorów i pasażerów” - czytamy w oświadczeniu Sławomira Cyzy, prezesa i dyrektora zarządzającego Alstom w Polsce, Ukrainie i Krajach Bałtyckich.

Wynika z niego, że “nie było żadnego cyberataku”. Przedstawiciele Alstomu zapewniają też, że błędy w formatowaniu czasu są znanym zjawiskiem.

PKP PLK informują natomiast, że przywrócono już ruch i działanie m.in. w LCS Działdowo, Ciechanów, Gdynia i Tczew.

Dodał, że awaria dotyczyła systemu sterowania ruchem kolejowym i objęła takie lokalizacje i ciągi kolejowe jak od Krakowa w kierunku Węglińca, okolice Koluszek, linię E20 od Warszawy do Konina oraz linia nr 9 od Warszawy do Gdańska.

PKP PLK poinformowały wcześniej, że w czwartek ok. godz. 4:00 na sieci kolejowej wystąpiły usterki urządzeń sterowania w kilkunastu lokalnych centrach sterowania odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu kolejowego. W związku z czym występują opóźnienia pociągów przekraczające nawet kilkadziesiąt minut.

Możliwe jest też odwoływanie pociągów i wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej lub zmiana tras pociągów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane